מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

פרק שישי: מסיכון לסיכוי – איתור והתמודדות עם מצבי סיכון

Golf Bravo
שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כפי שפורט בפרק הקודם, גורמים רבים מנבאים סיכון וחשיפה להתעללות באנשים עם מוגבלות ובהם: גורמי סיכון הקשורים למאפייני המוגבלות של אנשים עם המוגבלות וגורמי סיכון משפחתיים, סביבתיים וחברתיים-תרבותיים.

חשוב לציין כי כל גורם סיכון יכול להפוך לגורם סיכוי שיצמצם את הסיכון להתעללות, כפי שניתן לראות בטבלה הבאה:

איתור וזיהוי מצבי פגיעה

בהתייחס לאיתור ולזיהוי מצבי פגיעה, חשוב לציין את הנקודות הבאות:

 • לא תמיד יופיעו סימנים מחשידים לגבי אירוע שהתרחש.
 • סימנים מחשידים יכולים להופיע שלא בסמיכות לפגיעה.
 • לרוב יופיעו מספר סימנים, ולא סימן אחד בלבד.
 • על פי רוב הסימנים המופיעים הם מתמשכים ולא חד-פעמיים.
 • סימנים מחשידים רבים יכולים להיות תמימים לחלוטין או להיגרם מסיבות רבות ושונות, ולאו דווקא מפגיעה.
 • לעיתים יש קושי באיתור סימנים בשל תפיסה, כי הסימנים הם חלק מהמוגבלות או תופעות נלוות לה.
 • לאנשים רבים יש קושי להאמין כי אנשים עם מוגבלות נפגעים, ולכן מתעלמים מסימנים מחשידים.
 • חשוב להיזהר ולהימנע מפירוש סימנים. עם זאת, בכל מקרה של חשש, תחושת אי-נחת הנוגעת למצבו של הצעיר או הצעירה, מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע רלוונטיים.

להלן סימנים שעלולים להצביע על מצבי פגיעה

 • ירידה, שינוי או החרפה דרמטית במצב רגשי/התנהגותי/חברתי.1
 • סימנים גופניים.2
 • שינויים בהתנהגות המינית.3
 • ביטויי חרדה חריפים בעת היעלמות דמויות משמעותיות.
 • התפתחות דיכאון ו/או חרדה.
 • סימנים התנהגותיים/רגשיים.4


הערות שוליים

 1. הביטוי יכול להיות מגוון ביותר כמו: התנהגות מוזרה, שינוי חד בדפוסי הקשר עם הסביבה, הימנעות ממצבים/אנשים שונים/פעילויות, פיתוח פחדים שלא היו קודם או החרפה משמעותית של פחדים שהיו בעבר, התפרצויות בכי לא מוסברות, התכנסות עצמית ואדישות לסביבה. דיווח מילולי.
 2. סימני חבלות על הגוף (מכות, שריטות, פצעי שפשוף, נשיכות, חבורות ושטפי דם בלתי מוסברים, כוויות וסימני צריבה, נקעים, שברים, חתכים, סימני קשירה, סימני הלקאה, פגיעות בטן בלתי מוסברות, סימני חפצים, סימני נפילות וכו'); חוסר שליטה / הפחתה בשליטה על צרכים (לאחר תקופה בה הייתה שליטה מלאה / חלקית); דיווחים חוזרים ונשנים על בעיות גופניות ללא ממצא רפואי (על בסיס סומאטי), כמו: כאבי בטן, כאבים במפשעה.
 3. התעסקות מינית מוגברת, הפשטה של אחרים או התפשטות עצמית במקום/במצב לא מתאימים, התנהגות מינית שלא בהתאמה לגיל ולשלב ההתפתחות, שחזור מצבים מיניים במשחק, שימוש במילים, בתיאורים מיניים שלא בהתאמה לגיל, לשלב ההתפתחות, לסביבה תרבותית וכד', ידע, עניין ו/או משחק מיני שלא בהתאמה לגיל, להתפתחות, לאורח החיים, החצנה של התנהגויות מיניות פרטיות, כניסה למצבי סיכון מיניים, תוקפנות מינית ופגיעה מינית באחרים, ציורים בעלי תוכן מיני/ אלים, תכני משחק מיני סדיסטי/ מזוכיסטי, פגיעה עצמית באיברי המין, התנהגות פתיינית כלפי אחרים, פיזור רמזים על סודות שאינו יכול לגלות, הופעת כסף או מתנות ממקור לא ברור, ביצוע משחקים ו/או מגעים מיניים עם בעלי חיים או התעללות בבעלי חיים, הירתעות קיצונית מבדיקות גופניות, פיתוח תפיסות שליליות ביחס למיניות בכלל וביחס למיניות העצמי, בלבול ביחס לזהות ולנטייה המינית, חוסר עניין במין עד כדי מצבים של סלידה מינית, התנהגות מינית לא מבוקרת – ריבוי בני זוג מיניים, מין לא מוגן, הריונות לא רצויים, הפסקות היריון חוזרות והיסטוריה של מחלות מין, הפרעות בתפקוד מיני, קשיים ביצירת קשרים בינאישיים ואינטימיים.
 4. שינוי התנהגותי בלתי מוסבר וקיצוני, הירתעות ממגע או מקרבה, תגובות תוקפניות, התקפי זעם או אלימות עצמיים, כלפי חפצים או אחרים בסביבה, רגרסיה תפקודית בתחומי החיים השונים, הזנחת ההופעה החיצונית, רחצה מרובה ואף אובססיבית, ציורים בעלי תכנים רגשיים קשים, בעיות למידה, הערכה עצמית ירודה, היעדר משמעת וציות, נסיגה, הפרעות שינה ואכילה, פרישה והתבודדות, תוקפנות, דיכאון, פגיעה עצמית, הפרעות התנהגות.

נושאים קשורים

שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שותפים בתכנית

מה רצית לדעת?