מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

יום 8: מאום אל קנטיר לחורשת גבעת יואב

מצפה אופיר - שביל הגולן
מצפה אופיר. צילום: hanay
שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

נקודת התחלה: אום אל קנאטיר.
נקודת סיום: חורשת גבעת יואב.
אורך המסלול: 15 ק"מ.

נקודת יציאה באמצע המסלול: חציית כביש 789, מצוי כ-9 ק"מ מתחילת המסלול, שם ניתן לאסוף חניכים באמצע המסלול ולהסיעם לגבעת יואב לפגישה עם יתר החניכים בסיומו של היום.

התאמה ללקויות

משתמשים בטרקר או בגילגולון: המקטע הראשון עד כביש 789 אינו מומלץ. על אף קיומם של שבילי ג'יפים מדובר בירידה ארוכה עם שיפועים מאוד קשים, שיהוו מעמסה גדולה מידי על המלווים. ניתן להצטרף לחלק השני מכביש 789 עד לחורשת יואב. רוב המסלול עובר בדרך ג'יפים נוחה למעט עלייה קצת מאתגרת אך קצרה לקראת סוף המסלול.
לקויות ראייה: השביל עובר בירידה עם שיפוע מאוד תלול. יש לקחת בחשבון שזהו מסלול ארוך, ולבחון מה מתאים לחניכים. בחודשי החורף והאביב המסלול דורש חציית מים.

תיאור המסלול

מאום אל קנאטיר ממשיך שביל הגולן לדרום-מערב על דרך רחבה בסימון אדום. אנו יורדים כעת בשלוחה בין הנחלים אל-על וסמך, והירידה תלולה מעט ורצופה בפיתולים. לאחר 3 ק"מ נגיע למפגש הנחלים סמך ואל-על, שם נידרש לחצות מים זורמים (לפחות בחורף ובאביב) פעמיים, ובסוף נמצא את עצמנו בגדה הדרומית של נחל סמך, ממנה נטפס למעלה. בנקודה זו נפגשים שני נחלים זורמים. מומלץ לעצור כאן לארוחה קלה בצל העצים ולשכשוך במים הקפואים. מעבר לכך, הנקודה הזו מעניינת, כי היא הנמוכה ביותר בשביל: הגובה כאן הוא מינוס 20 מ' – 1,500 מ' מתחת לגובה ההתחלתי בחרמון.

מכאן מטפס השביל, כאמור, דרומה מהגדה הדרומית של נחל סמך. הטיפוס מתחיל על דרך רחבה בסימון ירוק (שחוצה כאן את נחל סמך), אבל במהרה אנו עוזבים אותה ומתחילים לטפס בשביל תלול וצר יותר – יש לשים לב, זהו פיצול שקל לפספס! לאחר 2 ק"מ של טיפוס תלול בהתחלה ומתון בהמשך מגיעים לשרידי הכפר עדיסה – כפר קטן בנוי אבני בזלת.

מעדיסה אנו ממשיכים בהליכה מישורית יותר, בכיוון מערב, לאורך השלוחה שמעל נחל סמך. לאחר 800 מ' נגיע למעיין קטן בשם עין א-סוויקטה, שבו נראה גוש צמחייה צפוף ואולי זרזיף מים ופרות. השביל ממשיך בקו גובה די אחיד לאורך השלוחה היפה. לאחר 3 ק"מ אנו מגיעים לכביש 789 וחוצים אותו, בסמוך לאפיק נחל קטן, שחוצה גם הוא את הכביש, בשם נחל תאנה. מחציית כביש 789 בנחל תאנה ממשיך שביל הגולן לאורך הכביש 150 מטר, ולאחר מכן פונה ימינה (מערבה) ועולה על דרך רחבה בסימון אדום. זוהי דרך יפה, שהולכת על קו גובה אחיד לאורך השלוחה שמעל נחל סמך, שכאן כבר הופך להיות קניון גדול ומרשים ביותר.

לאחר ק"מ נראה שביל קטן שמתפצל ימינה, המוביל לחורשה הממוקמת בשלוחה מתחתינו. זהו עין תפוז, מעיין קטן הנובע בתוך חורשת אקליפטוסים – מקום נחמד לסטות אליו לעצירה. לאחר קילומטר נוסף נראה מתחתינו חורשה נוספת, המעידה על מעיין קטן נוסף, עין עוייניש. 250 מטר נוספים, ומתגלה לפנינו הכנרת. מכאן מתעקל השביל שמאלה (דרומה) והולך על השלוחה היורדת מדרום רמת הגולן ישירות לכנרת.

לאחר 400 מ' נראה שביל קטן עולה מהדרך שלנו שמאלה (מזרחה) במעלה המדרון. שביל זה מגיע לאחר כמה עשרות מטרים אל מצפה אופיר – נקודת תצפית יפה, נגישה לכל רכב, לזכרו של אופיר שעל ממושב גבעת יואב הסמוך, שנפטר בגיל 16. בנקודת הפיצול פורח מדי שנה בסוף פברואר-תחילת מרס מרבד תורמוסים מרשים במיוחד, שצובע בסגול חזק את הירוק שמסביב.

לאחר 1.5 ק"מ נוספים נגיע לפיצול עם שביל רגלי בסימון כחול, המגיע ממצפה אופיר, ומשתלב עם הדרך האדומה שאנחנו עליה. ממשיכים ללכת על הדרך המשולבת, ולאחר 100 מ' פונה שביל הגולן שמאלה (מזרחה) ומתחיל לטפס לכיוון הבמה העליונה של רמת הגולן. בנקודה זו מומלץ להמשיך בדרך המשולבת 300 מ' ולהגיע לביר א-שכום (בני יהודה הישנה), שרידי כפר בדואי שבו הוקמה בשלהי המאה ה-19 מושבה יהודית שלא שרדה. אם הלכתם לביר א-שכום, לאחר מכן נחזור לנקודת הפיצול. משם עולים עם שביל הגולן, ולאחר ק"מ בעלייה מתונה מגיעים לבמה של רמת הגולן, ממנה נשקף נוף יפה לכנרת. נמשיך בשביל מזרחה ולאחר 500 מ' נגיע לחורשת גבעת יואב – חורשת אקליפטוסים נחמדה, בסמוך למושב גבעת יואב, שבה חניון לילה מוסדר.

חניון גבעת יואב: הכניסה מתאימה להולכי רגל ולרכב שטח בלבד. הכניסה לרכב דרך שער היציאה המערבי של גבעת יואב. אין בחניון מים זורמים והוא מסוג "חניון שלט", חניון חסר תשתיות. חניון לילה ללא תשלום.

הערה: זהו יום הליכה מאתגר, לעומת חלקיו האמצעיים של שביל הגולן ויש לקחת זאת בחשבון בהתאם ליכולות המודרכים.

שביל הגולן – תיאור כללי

כ-120 ק"מ מסומנים בכחול (כנרת) לבן (חרמון) וירוק (גולן) מהחרמון בצפון ועד עין תאופיק בדרום. מוצעת כאן חלוקה מסוימת של הימים, אך על פי יכולות הקבוצה יש להחליט מהן האפשרויות המועדפות הן של מסלולי הטיול והן של מקומות הלינה.

שביל הגולן מחולק ל-15 קטעים באורך משתנה, בין 6 ל-12 ק"מ לקטע בודד ולכל קטע – גישה בשני קצוות עם רכב רגיל.

הערות כלליות לטיול זה

1. בפירוט הימים מופיעות המלצות בכל הנוגע לשימוש בטרקר או בגילגולון עבור חניכים המוגבלים בתנועה. עם זאת, מומלץ לערוך הכנת מסלול בסמוך למועד היציאה לשטח, כדי לוודא שאין שינויים בלתי צפויים תלויי מזג אוויר, או מפגעים אחרים שעלולים להגביל את המעבר במסלול. בנוסף לכך, יש לקחת בחשבון שיותר קשה להתנייד עם הגילגולון באדמה בוצית אחרי גשם.

2. ההליכה בשביל הגולן משלבת חציית כבישים מרובה. יש להיערך מראש לפני כל חציית כביש וליידע את הקבוצה על כך לפחות כ-100 מ' טרם המפגש עם הכביש. במקרים של חניכים עם מוגבלויות – חשוב להצמיד איש צוות אשר ילך בקרבתם בעת חציית הכביש, כדי למנוע מצבים מסוכנים.

3. לקויות רגשיות/נפשיות/לקויות תקשורת למיניהן: יש לשים לב ששביל הגולן בכללותו עובר בסמוך לאזורים מגודרים בשל סכנת מוקשים. כמו כן, באזור זה, הגובל עם סוריה, יכולים להישמע ממרחק פיצוצים, ועל כן יש להתייחס לכך ולהכין את המשתתפים מראש.

נושאים קשורים

שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שותפים בתכנית

מה רצית לדעת?