מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

יום 6: מחרבת פרג' לחניון דליות

רוג'ום אל הירי
רוג'ום אל הירי. צילום: אסף צ.
שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

נקודת התחלה: חרבת פרג'.

נקודת סיום: חניון דליות.

אורך המסלול: כ-11 ק"מ.

קיצור המסלול: אום א-דנאניר (כ-2 ק"מ מתחילת המסלול, בקרבת היישוב יונתן). ישנן אפשרויות פינוי רכובות על דרכי העפר, בחלקן ישנו צורך ברכב 4X4.

התאמה ללקויות

משתמשים בטרקר או בגילגולון: המסלול עביר, אך יש לקחת בחשבון זמנים, כיוון שזהו מסלול ארוך.
לקויות ראייה: המסלול עובר בתוואי נוח.

תיאור המסלול

מחרבת פרג' אנו מתחילים בהליכה בכיוון דרום-מערב, ואחרי ק"מ חוצה שביל הגולן כביש צר וישר מאוד – זהו ציר הנפט, כביש שחוצה את רמת הגולן מצפון-מערב לדרום-מזרח, ומסמל תוואי של צינור שבהקמתו העביר נפט מהמפרץ הפרסי לטורקיה ולאירופה דרך רמת הגולן (שהייתה אז סורית). בהמשך הדרך נפגוש פתאום נדנדה, המציינת את מיקום הכפר הסורי הקטן אום א-דנאניר, ששכן כאן בעבר.

הולכים כק"מ עד שמגיעים לכביש צר נוסף. כאן פונה שביל הגולן שמאלה (דרומה) וממשיך על תוואי הכביש, שבהמשך הופך לדרך עפר. לאחר 300 מ' נגיע לתצפית הבונקר – נקודת תצפית מגג של בונקר, שבה נוכל ליהנות מנוף יפה של מרכז הגולן ומושב יונתן הסמוך. בתצפית יש גם ברז מטיילים, שבו תוכלו למלא מים.

לאורך הדרך אנו חוצים את אפיקיו העליונים של נחל בזלת, אחד מיובליו הגדולים של נחל דליות, מהגדולים שבנחלי הגולן. לאחר 1.5 ק"מ עוזב השביל את דרך העפר ופונה ימינה (דרום-מערבה), ונכנס לשטח פתוח המשקף בצורה טובה את מרכז הגולן: רמה שטוחה, מעט עצים והמוני פרחים (בעונה).

אחרי 4.5 ק"מ של הליכה בכל היופי הזה נגלית לעינינו הפתעה לא צפויה: גל אבנים ענקי בצורת מעגל שקוטרו כ-150 מ'. זהו רוג'ום אל הירי (גלגל הרפאים בעברית), ועד היום מתחבטים החוקרים בניסיון לפענח מה היה כאן. בלב המעגל האמצעי ניצב גל אבנים גדול, 20 מ' קוטרו, ובליבו חדרון קטן. ייתכן כי שימש כחלל קבורה למישהו מכובד ועשיר ביותר. סברה נוספת מציעה, כי המעגלים שימשו כמעיין לוח שנה קדום, כיוון שבמעגלים ניתן להבחין בתופעות אסטרונומיות, כגון יום השוויון.

כ-800 מ' בהמשך השביל אנו חוצים את אפיק נחל דליות. שם נטועה חורשת אקליפטוסים נחמדה, ומומלץ לעצור כאן להפסקה. ממנה ממשיכים ללכת לכיוון מערב, וכעת ניתן לראות מדרום את מאגר דליות, שאוגר את מי נחל דליות לרווחת תושבי הגולן.

שביל הגולן מקיף את המאגר מצפון, ולאחר 2.5 ק"מ מגיע לכביש 808, הוא "ציר המפלים" – כביש המחבר את מרכז הגולן עם דרום הגולן, ולאורכו מספר מפלים מרשימים. יש לחצות את הכביש ולהמשיך מערבה לאורך אפיקו של נחל דליות. באזור צמחיית נחלים עבותה, ויש לשים לב לסימוני השביל. לאחר 500 מ' הדרך נפגשת בסימון אדום, היוצא מחניון דליות הסמוך והולך לכיוון גמלא (למעוניינים, הליכה של 3 ק"מ לכל כיוון). אנו פונים שמאלה (דרומה) והולכים עם השביל האדום 300 מ' עד לחניון דליות, ובו חניון מוסדר של מועצה אזורית גולן.

חניון דליות הוא חניון גדול, שבו שולחנות פיקניק רבים ופינות מנגל. קק"ל הכשירה בו חניון לילה מיוחד למטיילי שביל הגולן, אם כי זה אינו אתר קמפינג מוסדר.

שביל הגולן – תיאור כללי

כ-120 ק"מ מסומנים בכחול (כנרת) לבן (חרמון) וירוק (גולן) מהחרמון בצפון ועד עין תאופיק בדרום. מוצעת כאן חלוקה מסוימת של הימים, אך על פי יכולות הקבוצה יש להחליט מהן האפשרויות המועדפות הן של מסלולי הטיול והן של מקומות הלינה.

שביל הגולן מחולק ל-15 קטעים באורך משתנה, בין 6 ל-12 ק"מ לקטע בודד ולכל קטע – גישה בשני קצוות עם רכב רגיל.

הערות כלליות לטיול זה

1. בפירוט הימים מופיעות המלצות בכל הנוגע לשימוש בטרקר או בגילגולון עבור חניכים המוגבלים בתנועה. עם זאת, מומלץ לערוך הכנת מסלול בסמוך למועד היציאה לשטח, כדי לוודא שאין שינויים בלתי צפויים תלויי מזג אוויר, או מפגעים אחרים שעלולים להגביל את המעבר במסלול. בנוסף לכך, יש לקחת בחשבון שיותר קשה להתנייד עם הגילגולון באדמה בוצית אחרי גשם.

2. ההליכה בשביל הגולן משלבת חציית כבישים מרובה. יש להיערך מראש לפני כל חציית כביש וליידע את הקבוצה על כך לפחות כ-100 מ' טרם המפגש עם הכביש. במקרים של חניכים עם מוגבלויות – חשוב להצמיד איש צוות אשר ילך בקרבתם בעת חציית הכביש, כדי למנוע מצבים מסוכנים.

3. לקויות רגשיות/נפשיות/לקויות תקשורת למיניהן: יש לשים לב ששביל הגולן בכללותו עובר בסמוך לאזורים מגודרים בשל סכנת מוקשים. כמו כן, באזור זה, הגובל עם סוריה, יכולים להישמע ממרחק פיצוצים, ועל כן יש להתייחס לכך ולהכין את המשתתפים מראש.

נושאים קשורים

שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שותפים בתכנית

מה רצית לדעת?