מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

יום 5: נחל עמוד עליון ונחל עמוד תיכון – מחניון הפיתול לכביש 85

נחל עמוד בריכות שכווי
בריכות שכווי, נחל עמוד עליוןץ צילום: עצמונה וקסמן שבתאי מתוך אתר פיקיויקי
שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

תחילת המסלול: חניון הפיתול.

סיום המסלול: כביש 85.

אורך המסלול: כ-13 ק"מ.

אפשרות קיצור המסלול: עלייה תלולה לעין כובס – אורך המסלול כ-7.5 ק"מ.

התאמה ללקויות

משתמשים בטרקר או בגילגולון: המסלול לא עביר ולא מומלץ.

לקויות ראייה: התוואי עד בריכות שכווי נח. ההליכה בנחל עמוד אמצעי (מבריכות שכווי לכביש 85) אינה מומלצת, מסלול קשה, המיועד למיטיבי לכת וכולל הרבה מעברים ביתדות. מומלץ במקרה כזה ללכת יחד עם הקבוצה מחניון הפיתול ועד לבריכות שכווי ומשם לעזוב את הקבוצה ולעלות חזרה לחניון נחל עמוד. משם ניתן לערוך הקפצה עד לנקודת המפגש עם הקבוצה בסיום היום. יש לקחת בחשבון, כי העלייה לחניון נחל עמוד תלולה ועלולה לקחת זמן מה. חלקים ממנה צרים יותר ודורשים תמיכת מלווה.

לקויות נפשיות ולקויות תקשורת: בחלקו המרכזי והתחתון של הנחל ישנם מעברים עם יתדות. דבר זה עשוי לעורר חששות/פחדים, יש לבחון את מידת ההתאמה לחניכים ולהכינם לכך מראש.

חניכים עם לקויות שמיעה: ישנה אפשרות לטבול במים במהלך הדרך ולכן יש לחשוב איך מונעים הרטבה של מכשירי השמיעה.

סרבול פיזי: ההליכה עד לעיינות שכווי אפשרית, אך דורשת ליווי של אדם לצידם בשל הליכה על אבנים בדרך לא מסודרת. מעיינות שכווי – ההליכה אינה מומלצת.

הערה כללית: הלינה בסיום יום זה היא בסמוך לכביש ראשי מאוד. יש להכין לכך את החניכים ולוודא שכולם נמצאים כל הזמן. במקרה של חניכים עם לקויות תקשורת או לקויות רגשיות – חשוב לקחת בחשבון שמפגש עם הכביש עלול להוות נקודת משבר ורצון לחזור הביתה. כמו כן, יש רעש במקום.

תיאור המסלול

מחניון הפיתול נמשיך עם הסימון השחור לעבר נחל מירון. הדרך עוברת במעבר מים מתחת לכביש, כדי להימנע מהסיכון שבחציית הכביש הסואן. השביל השחור ממשיך בנחל מירון, בקטע יפה שבחורף ובאביב זורמים בו מים. לאחר כ-2.5 ק"מ הוא מגיע לעין יקים, שסמוך אליו נמצאת הכניסה לשמורה הטבע נחל עמוד. ההליכה בחלק זה של השמורה היא בתשלום.

בסמוך לעין יקים תפגשו טחנת קמח המופעלת באמצעות כוח המים, אשר פעלה עד לתחילת המאה ה-20. מאזור הטחנה השביל מתפצל וניתן ללכת בצד ימין או שמאל של האפיק, אך לבסוף שני השבילים מגיעים לבריכות שכווי.

נמשיך עם הנחל מזרחה ולאורכו נפגוש בוסתנים יפים, שבעבר השתייכו לערביי הסביבה. הבוסתנים מושקים מתעלות מי הנחל ומבריכות בטון ומתוחזקים על ידי אנשי רשות הטבע והגנים. כמו כן, נחלוף על פני המבטשה – בית מלאכה לעיבוד צמר, מלאכה שבה עסקו יהודי צפת. 

אחרי כ-1.5 ק"מ מגיעים לבריכות שכווי, מקום המפגש בין שני הנחלים. כאן אפשר לנוח, להתרחץ במים וליהנות מצל עצי הדולב המזרחי הענקיים. מבריכות שכווי ממשיכים דרומה עם הסימון השחור כ-2.5 ק"מ עד למפגש עם שביל כחול, שעולה בעלייה תלולה לעין כובס (עבור חניכים שאינם יכולים להמשיך במסלול נחל עמוד תיכון שהוא מאתגר יותר, ניתן לעלות לעין כובס, ומשם לנסוע לסיור בצפת או לחילופין ליהנות מאזור המעיין).

נחל עמוד אמצעי: אם בוחרים להמשיך במסלול, ממשיכים עם הסימון השחור ושביל ישראל, להמשך ההליכה בנחל עמוד. בנקודה זו המים הולכים ומתמעטים, והצל מידלדל גם הוא. ההליכה כאן אינה פשוטה והיא עולה ויורדת בין הסלעים לגדת הנחל. כ-1 ק"מ במורד הנחל נפגוש שביל כחול העולה אל מצפה הימים, וכ-200 מ' ממנו נפגוש את עין סתר, שבו ייתכן זרזיף מים קטן. מעין סתר ממשיך השביל מהלך של כ-5 ק"מ על תוואי שביל ישראל, עד למפגש עם כביש 85. יש לשים לב, שממש לפני הכביש השביל עולה שמאלה – מזרחה, בדרך עפר, ומגיע לנקודת חציית הכביש יחד עם הסימון הכחול אשר מגיע מנחל עכברה. בנקודה זו ישנו מפרץ למכוניות ולאוטובוסים. ניתן לישון כאן, ללא חניון מוסדר.

הערה כללית לטיול זה: בפירוט הימים מופיעות המלצות בכל הנוגע לשימוש בטרקר או בגילגולון עבור חניכים המוגבלים בתנועה. עם זאת, מומלץ לערוך הכנת מסלול בסמוך למועד היציאה לשטח, כדי לוודא שאין שינויים בלתי צפויים כמפגעים שנגרמו בעקבות מזג האוויר או מפגעים אחרים שעלולים להגביל את המעבר במסלול.

נושאים קשורים

שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שותפים בתכנית

מה רצית לדעת?