מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

יום 5: מחוף סוסתיא עד חוף דגניה

שביל סובב כנרת
שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

נקודת התחלה:  חוף סוסיתא.

 נקודת סיום: חוף דגניה.

אפשרות לקיצור המסלול: קיבוץ האון (לאחר 8 ק"מ), וככלל בחופים לאורכם עוברים במהלך הדרך.

אורך המסלול: כ-14 ק"מ.

אתרי עניין סמוכים לשביל :סוסיתא, הטייסים הטורקים, חופי רחצה לאורך הדרך.

התאמה ללקויות

משתמשים בטרקר או בגילגולון: המקטע בין סוסיתא לקיבוץ האון עביר. המקטע בין קיבוץ האון עד מעגן אינו עביר ולא מומלץ משום שהדרך בוצית, ויש הליכה בסבך קנים, בשביל צר ובמדרגות.
לקויות ראייה: יש לקחת בחשבון הליכה בתוך סבך ולחשב זמנים בהתאם.

תיאור המסלול


המסלול מתחיל בצומת הכניסה לחוף סוסיתא, סימון שבילים כחול ההולך לאורך נחל עין גב יוביל לכיוון מערב ולשביל סובב כנרת (אם ישנים בחוף סוסיתא, ניתן להתחיל משביל סובב כנרת, ליד שפך נחל עין גב). כשנפגשים עם סימון השביל (סובב כנרת) פונים שמאלה וחוצים את נחל עין גב היבש (במקרה שהוא זורם יש גשרון 50 מ' מזרחה), עולים על דרך סלולה בצד השני הנחל וממשיכים על הדרך הסלולה. חוצים את חוף הימייה ומהצד השני של הדרך להורדת הסירות נצמד לגדר והולכים בצדה המערבי, קרוב לכנרת. לאחר כ-50 מ' נכנסים למעגן התיירותי בקיבוץ עין גב.

צועדים בטיילת המעגן, מקיפים נגרייה מכיוון מזרח ונצמדים שוב לטיילת הצופה לכנרת. משום שצועדים בתוך שטח הקיבוץ יש צורך לקחת זאת בחשבון בשמירה על פרטיות חיי התושבים: לצעוד על הסלעים התוחמים את הגינות הפרטיות עם הכנרת. כאשר מגיעים לקצה הקיבוץ ישנה גדר שאליה יש להיצמד מצדה הדרומי (החיצוני לקיבוץ) ולעלות עמה לכיוון מזרח עד הגעה לדרך ברורה הצמודה למטעי בננות מרושתות. פונים ימינה ודרומה וממשיכים על הדרך צמוד לרשתות הבננות. בקצה המטעים מחסום רכב. ממשיכים מהצד השני, הפעם צמוד למטעי תמרים צעירים.

בקצה המטע פונים ימינה ומיד שמאלה וצועדים על הגבול בין כפר הנופש עין גב לכנרת. גם בקטע זה יש לכבד את פרטיות הנופשים. מהצד השני של החוף, בהמשך כפר הנופש, הולכים בחלק הפנימי של הכפר על טרסה תחתונה וצועדים עד קצה כפר הנופש. בהמשך רצוי לרדת לדרך שמתחת לטרסה הצמודה לחוף ולצעוד צמוד למעקה האבן מהצד החיצוני של כפר הנופש.

הולכים לאורך המעקה ומגיעים עד דרך סלולה שבה פונים ימינה לכיוון דרום. הדרך נצמדת לכביש, ממערב הכנרת וממזרח הגולן, ממשיכים על הדרך הסלולה ועוברים מבנה מימין, עוברים את חוף שיטים הפתוח וממשיכים על אותה דרך.

בהמשך מתקן של מקורות. עוברים לדרך עפר, גם היא ברורה וצמודה לכביש שממנה מגיעים לחניה של חוף רותם שיזף. ממשיכים על דרך העפר שמתוחמת בקנה, עוד כמה עשרות מטרים, עולים על דרך סלולה ומיד פונים ימינה ושמאלה, שוב לדרך עפר שמתרחקת מהכביש, ממזרח הגולן וממערב הכנרת. צועדים בשטחי בריכות הדגים ההיסטוריות של קיבוץ האון שכבר לא קיימות, שטחי חקלאות מתחדשים באזור.

בהמשך הדרך יש לשים לב, שסימון השביל ייקח ימינה ומיד שמאלה ומקיף מבנה משאבה ישן ונטוש. תוואי הדרך דומה אבל כעת הוא חסום על ידי צמחיית מים משני הכיוונים. הדרך נוחה ופסטורלית, צועדים בין אקליפטוסים, קנים, סוף, מלוח, ועוד.

השביל מוביל לחורשת אקליפטוס שממנה יוצאים לתוך שטח קיבוץ האון. יוצאים מהצד השני של הקיבוץ ונכנסים לתוך כפר הנופש האון. השביל ברור ומסומן היטב. ביציאה מהצד השני של כפר הנופש נתקלים באבני בטון בצורת קונוס. ניתן לסיים כאן אם יש צורך לקצר את המסלול. אם בוחרים לקצר את המסלול, בקטע זה עוברים להליכה קלה על סימון שחור לכיוון מזרח, דרך זו תוביל לתחנת הדלק.

אם רוצים להמשיך במסלול, ממשיכים ללכת דרומה על הדרך הרחבה. עוד 75 מ', דרך האספלט מסתיימת, וישנו מחסום המונע גישה לרכב לכיוון החוף. ממשיכים ישר על דרך עפר, עוד כ-250 מ' ומגיעים לאקליפטוס ומתחתיו ספסל בטון. ממשיכים ישר ונכנסים לקטע סבוך וקצר, אחרי עוד 200 מ' הליכה עולים עלייה קטנה מצד שמאל וכעת צועדים מעל הסבך כ-50 מ' ומיד יורדים אליו שוב. ההליכה בסבך מהנה ומוצלת, בחורף היא עלולה להיות בוצית, אך מתנדבי השביל עמלו רבות על מנת שהקנים, הפטל והאשלים לא יפריעו לצועדים.

אחרי עוד 500 מ' בסבך מגיעים לזולה רוח, אחת מנקודות העצירה לשהייה בטבע ולמנוחה על מבנה נטוש וישן ששוקם לצורך כך.

ממשיכים בסבך המהנה, וכעת בין הסבך ריבוי עצי תאנה מרשימים. כעת יש מקומות צרים להליכה ומידי פעם עליות וירידות קטנות שעלולות להחליק.

ההליכה מהנה ומוצלת, אחרי 250 מ' השביל הופך להיות צר ועובר בתוך מנהרת קנים ובסופם עלייה קלה, שאחריה נמצאים ליד בית האריזה של קיבוץ מעגן. פונים ימינה, הולכים 75 מ', מדלגים על משאבת המים לחקלאות באזור. סימון השביל, הנמצא סמוך לתחילת מטעי הבננות, מוריד שוב ימינה ויורדים במדרגות שוב לתוך סבך, אחרי 50 מ' פינת מנוחה לצידנו.

ממשיכים ישר ומיד נכנסים לסבך בין קנים ואשלים 300 מ' בדרך זו ושוב נכנסים למנהרת קנים שנמצאת מעל נביעה ועלולה להיות בוצית. בסופה עלייה קלה לכיוון מעלה, משמאל בתי קיבוץ מעגן וכעת צועדים שוב בסבך, בין הקיבוץ לימה.

סבך הקנים עלול להיות נמוך כעת ולהקשות על ההליכה, אך הוא קצר ובסופו נצמדים לגדר קיבוץ מעגן, ממשיכים צמוד לגדר עוד כמה מטרים ונכנסים לקיבוץ דרך השער. מכאן ניתן להמשיך על שביל אבן לכיוון האובליסק של פרץ גולדשטיין. תוך כדי סיור בקיבוץ ממשיכים לצעוד לכיוון השער הראשי.

לאחר שיוצאים מהשער הראשי פונים ימינה על המדרכה, עוברים תחנת אוטובוס ולאחר מכן ארון חשמל. אחרי 75 מ' יש פנייה ימינה חזרה לשביל סובב כנרת. נכנסים בשביל, עולים כמה מדרגות ומיד מגיעים לפינת זולה נוספת, הפינה המקסימה הזו עם הנוף המרהיב זכתה לכינוי "גבעת המכללה" או "גבעת הפסיפסים".

ניתן לנוח וליהנות מהפסיפסים ואז להמשיך בשביל, ירידה קצרה ונצמדים למעקה מתכת של מכללת כנרת ובהמשך לסבך. בסוף הסבך הקצר מצויים בצמוד לאמפי פארק בית גבריאל וצועדים על סלעי בזלת גדולים. לאחר 50 מ' של צעידה על סלעי הבזלת נצמדים לגדר המאולתרת של בית גבריאל ועולים למעלה, בסוף העלייה יש ירידה קלה למחלקת האומנויות של המכללה וסמוך לשם הסימון יוביל תוך חוף צמח, זהו אתר נופש בתשלום, על כן יש לצעוד רק על סימון השבילים. חוצים חורשת פיקוסים יפה ולאחריה עוקפים את הברכות מימין וממשיכים על השביל שבין האתר לימה.

לאחר שחוצים את הפארק, סימון השביל יפנה שמאלה ויש לצעוד צמוד למבנה המועצה האזורית עמק הירדן. בסוף המבנה פונים שמאלה וימינה וממשיכים לצעוד ברחבת החניה של המועצה. בקצה החניה מגיעים לגדר ומקיפים מימין את מרכז השיטור של האזור. מהצד השני מתחברים לטיילת מטופחת עם פינות ישיבה מוצלות ומסודרות. בסוף הטיילת ממשיכים עם המדרכה 100 מ' ונכנסים בשער המוביל למוצא הירדן הדרומי מהכנרת ולסיום המסלול בחוף המכונה חוף דגניה וצמוד לדגניה א'.

שביל סובב כנרת – תיאור כללי

שביל סובב כנרת הוא מסלול הליכה באורך של 65 ק"מ, המקיף את הכנרת כולה. חלקים רבים מהשביל מתאימים גם לרכיבת אופניים. השביל התחיל את דרכו כדי ליצור מסלול טיול אטרקטיבי ולמנוע את המצב המעוות שבו חופי הכנרת והשטחים הציבוריים סביב הכנרת סגורים בפני הציבור בגדרות ובמכשולים.

הערות כלליות לטיול זה

1. בפירוט הימים מופיעים המלצות בכל הנוגע לשימוש בטרקר או בגילגולון עבור חניכים המוגבלים בתנועה.  עם זאת, מומלץ לערוך הכנת מסלול בסמוך למועד היציאה לשטח, כדי לוודא שאין שינויים בלתי צפויים תלויי מזג אוויר או מפגעים אחרים שעלולים להגביל את המעבר במסלול.

2. הסימון במסלול זה לעיתים "נעלם", יש לעקוב אחר המפה ואחר סיפור הדרך לעיל.

3. הערה כללית לחניכים עם לקויות תקשורת ולקויות רגשיות: בעונות ובתקופות מסוימות חופי הכנרת עמוסים מאוד וההליכה בהם עלולה להוות חוויה לא נעימה ועמוסה מאוד. יש לבחור את תקופת הטיול כך שתמנע מצבים של חוסר שקט ומתח אצל חניכים אלה.

4. ההליכה באזור זה עלולה להיות חמה מאוד בעונות מסוימות. יש להיערך עם כמות מים מספקת ולערוך עצירות רבות בצל. במקרה של חניכים עם מורכבויות פיזיות ובריאותיות – יש לראות איך לקצר עבורם את המסלול ולפקוח עין בכל שלב בדרך.

5. המסלול משלב אפשרויות שונות של כניסה למים. במקרה של חניכים עם לקויות שמיעה יש לוודא שמכשיר השמיעה לא נרטב. כך גם לגבי חניכים עם כיסאות גלגלים ממונעים.

6. שביל סובב כנרת מלא ביציאות ובכניסות כך שניתן להחליט לקצר או להאריך את כל אחד מהימים בהתאם לצורכי החניכים וליכולותיהם.

נושאים קשורים

שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שותפים בתכנית

מה רצית לדעת?