מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

יום 4: הר מירון – מחרבת חומימה ועד חניון הפיתול

פריחה בהר מירון
פריחה בהר מירון. צילום: אודי שטיינוול מתוך אתר פיקיויקי
שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

תחילת המסלול: חרבת חומימה.

סיום המסלול: חניון הפיתול (נקרא גם חניון מירון, חניון שמע, חניון בר-יוחאי) נמצא צמוד לפיתול הכביש 866, כ-1.5 ק"מ דרומית לצומת מירון.

אורך המסלול: כ-10 ק"מ.

התאמה ללקויות

משתמשים בטרקר או בגילגולון: לא מומלץ במסלול זה. ניתן לפגוש את הקבוצה בתחילתו של שביל הפסגה וללכת איתם את כל המסלול המעגלי ואז להיפרד מהקבוצה ולפגוש אותה שוב בחניון הפיתול.

לקויות ראייה: התוואי עביר, אך יש לשים לב להליכה בין סלעים גדולים, צמחייה סבוכה ופירים במהלך הדרך.  החלק הראשון של המסלול דורש הליכה בסבך צפוף המצמצם עוד יותר את יכולת הראייה. יש להיזהר ולסייע לחניכים במעבר בדרך זו.

סרבול פיזי: ההליכה במרבית הדרך אינה מומלצת משום שנדרשת הליכה רבה על סלעים, בשיפועים לא נוחים. ההליכה בשביל הפסגה אפשרית ונוחה מאוד.

תיאור המסלול

מחרבת חממה מתחילים עלייה לא קלה של כ-2.5 ק"מ לעבר פסגת הר מירון. השביל השחור יוצא מחרבת חממה במסלול יפה, שלרוב מוצל. מחרבת חממה ועד סוף המסלול נצעד למעשה במסלול של שביל ישראל, המסומן בסימון לבן-כחול-כתום.

בסמוך לפסגת ההר נפגוש שביל אדום עם אפשרות לפנות ימינה או שמאלה. אנו נמשיך עם שביל ישראל שמאלה, אל מסלול נוח המקיף את חלקה הצפוני של פסגת הר מירון. בדרך נפגוש שפע תצפיות מרהיבות לנוף הגליל העליון. מפסגת ההר ממשיך שביל ישראל לרדת לכיוון הכנרת. השביל, שצבעו כחול, יוצא מאזור החורשה, שבה שולחנות קק"ל, ליד מגרש החניה של מסלול הפסגה. לאחר כ-0.5 ק"מ מגיע השביל בסמוך לחרבת ב"ק.

מאזור חרבת ב"ק יורד השביל, שצבעו מתחלף לירוק, לעבר חרבת זבד. בדרכנו נעבור על פני הוטה: בור או מערה, שנוצרו בעקבות חלחול המים בסלע הגיר.

השביל ממשיך לרדת ועובר בין בוסתני החקלאים של בית ג'אן. בנקודה מסוימת שביל ישראל מתפצל מהשביל הירוק, ואנו נמשיך עם סימון שביל ישראל החולף ליד אנדרטה לזכר חייל צה"ל סלאח קאסם, שנפל בהיתקלות עם מחבלים בדרום לבנון בשנת 1992. לאחר הליכה קצרה נוספת נגיע לעין זבד, שבו יש תצפית צפונה ומערבה. מהמעיין נמשיך בסימון שביל ישראל היורד דרך נחל סוד וכיסא אליהו, לעבר חרבת שמע.

חרבת שמע, המזוהה עם הכפר תקוע היהודי מתקופת המשנה, הייתה כפר צפוף שהתפתח מפרבר של היישוב מירון. במקום אפשר לראות את בית הכנסת העתיק שנהרס פעמיים ברעידות אדמה (בשנים 306 ו-418 לספירה), מקוואות, רובעי מלאכה, קברים ואף מאוזוליאום שנמצא מעט מעל בית הכנסת. נקודת עניין נוספת היא כיסא אליהו – סלע בצורת עמוד הבולט בשטח בין חרבת שמע ועין זבד. בסמוך לחרבת שמע נמצא חניון הפיתול (חניון שמע), על שם הפיתול בכביש 89 שסמוך אליו. בחניון יש ברז מים. הליכה קצרה מהקצה המערבי של החניון בשביל השחור תביא אתכם לקברו של רבי שמעון בר יוחאי.

מקום לינה: חניון הפיתול.

הערה כללית לטיול זה: בפירוט הימים מופיעות המלצות בכל הנוגע לשימוש בטרקר או בגילגולון עבור חניכים המוגבלים בתנועה. עם זאת, מומלץ לערוך הכנת מסלול בסמוך למועד היציאה לשטח, כדי לוודא שאין שינויים בלתי צפויים כמפגעים שנגרמו בעקבות מזג האוויר או מפגעים אחרים שעלולים להגביל את המעבר במסלול.

נושאים קשורים

שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שותפים בתכנית

מה רצית לדעת?