מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

יום 3: ממצודת ישע לנחל דישון

נחל דישון. צילום: מרכז להבה מגאר מתוך אתר פיקיויקי
נחל דישון. צילום: מרכז להבה מגאר מתוך אתר פיקיויקי
שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

תחילת המסלול: מצודת נבי יושע.

סיום המסלול: גשר עלמה, נחל דישון.

אורך המסלול: כ- 13 ק"מ.

התאמה ללקויות

משתמשים בטרקר או בגילגולון: המסלול נוח ועביר. מדובר ביום טיול ארוך וחשוב לקחת בחשבון את הזמנים. ניתן להיכנס ולצאת מהשטח בחלקים מהמסלול עם רכב שטח על דרכי ג'יפים המסומנות במפה. ישנן עליות וירידות לסירוגין. עלייה תלולה של כ-200 מ' בנחל זמר. מדרום ומזרח לקרן נפתלי – שער נעול, יש לבדוק עם המושב רמות נפתלי אפשרות לפתוח אותו. חלקיו הראשונים של היום על שבילים ולא על דרכי ג'יפים – אבנים ומדרגות סלע עלולות להוות אתגר. הירידה לנחל דישון תלולה. ניתן מראש לוותר על הירידה לנחל ולאסוף חניכים המתקשים עם רכב שטח מתחילת הירידה. אם מטיילים לאחר הגשמים יש לשים לב כי חציית נחל דישון עלולה להיות בעייתית. יש לבדוק זאת לפני היציאה לשטח.

לקויות ראייה: המסלול נוח ברובו, ישנם אזורים מעט יותר סלעיים, שייתכן ויצריכו ליווי יותר צמוד. מעברי בקר – יש להכין מראש ולסייע במידת הצורך.
לקויות תקשורת או בעיות חרדה: עלייה תלולה בנחל זמר עלולה להיות אתגר מנטלי ויש להכין לכך מראש. הירידה אל נחל דישון תלולה, יש להכין את המשתתפים לכך וכדאי להצמיד מלווה. חציית הנחל הזורם עלולה להעלות קשיים, יש להכין לכך חניכים עם חרדות וללוותם.

תיאור המסלול

ממגרש החניה של מצודת כ"ח, כשגבינו אל המצודה, נתקדם דרומה, נעבור את הכביש וליד תחנת האוטובוס נראה את הסימון של שביל ישראל. נעבור בשער הבקר, ונראה מולנו את שרידיו של הכפר הערבי, נבי יושע, שלפי אמונת המוסלמים שם קבור יהושע בן נון ולקברו סגולות ריפוי ופריון. הכפר נעזב במלחמת העצמאות.

השביל ממשיך בעלייה בחורש, עובר ליד בונקר ישן, ולאחר כק"מ נגיע לשער בקר, נעבור אותו ונגיע לתצפית על עמק החולה והאגמון. לאחר התצפית נעבור עוד מעבר בקר, נצעד עם השביל כק"מ בערך באותו קו גובה, כשמשמאל נראה את עמק החולה ולאחר מכן הסימון יוביל אותנו בירידה לערוץ של נחל זמר ומשם בעלייה חדה של כ-200 מ' לכיוון הלולים של רמות נפתלי (אי אפשר לפספס את הרעש. בסוף העלייה ישנו עץ גדול מצד שמאל תחתיו אפשר לנוח).

נמשיך עם הסימון לשביל העפר, נפנה בו דרומה, נעבור ליד אחד הכרמים של יקבי רמת הגולן וכשנגיע לצומת שבילי ג'יפים, שביל ישראל יוביל אותנו בעלייה תלולה ישר בתוך החורשה לפסגת קרן נפתלי, שם נמצאים שרידיו של מקדש יווני ושרידים של יישוב יהודי קדום, שאת שרידי המקווה שלו נעבור בדרכינו לפסגה. מתחתינו נקודת תצפית מסודרת אליה מגיעה דרך נוחה לכל רכב. במקרה של שימוש בטרקר/גילגולון ניתן לפנות מזרחה עם דרך הג'יפים הרחבה (דרך לכל רכב), סימון שביל ירוק (מספר 2080) ולטפס אל התצפית במתינות על גבי שביל נוח. 

לאחר מכן השביל יורד בתלילות כחצי ק"מ, ניתן לחזור אחורה עם דרך הרכב כ-250 מ' אל צומת עם דרך ג'יפים הממשיכה דרומה ולהתקדם איתה עד שנפגוש שוב, לאחר כ-200 מ' את שביל ישראל, שעוזב את דרך הג'יפים וממשיך מערבה. שביל ישראל מוביל אותנו לכיוון בית האריזה של רמות נפתלי (המבנה הגדול שנראה מרחוק). נעקוף אותו מימין ובפינה הרחוקה השביל לוקח אותנו ימינה לכיוון הכביש שנראה באופק. נטפס מעל השער שצמוד לצינור (יש לבדוק עם המושב רמות נפתלי אפשרות לפתוח את השער כדי לעבור עם טרקר).

בצומת ה-T נפנה שמאלה ודרומה במגמת ירידה, כ-2 ק"מ שחלקם עוברים ליד מטעי רימונים וכרמים. כשנגיע לצומת נוספת נמשיך בה דרומה עם השביל. נמשיך עוד ק"מ בירידה קלה בדרך עפר ולאחר מכן השביל יתחיל לטפס במתינות. לאחר שנעבור מספר מכלאות בקר, ונעלה כ-ק"מ, השביל פונה ימינה, דרומה, ודרך מעבר בקר ניכנס לשמורת נחל דישון. נמשיך לטפס בשביל צר עד שנגיע כמעט לשיא הגובה ושם השביל פונה שמאלה ודרום-מערבה. נתחיל ירידה תלולה לנחל דישון, ירידה קצרה של חצי ק"מ ותלולה מאוד. בסוף הירידה נגיע אל הנחל, שבו עובר שביל (דרך ג'יפים) מסומן אדום. דרך הג'יפים פעילה מאוד בסוף החורף-אביב. נפנה ימינה ונטפס עם סימון השביל האדום במעלה הנחל לכיוון צפון-מערב. לאחר 3 חציות של אפיק הנחל (בחורף הנחל זורם ויש להיערך לחציית נחל בהתאם, ניתן להחליף לסנדלים, לא כדאי להרטיב את הנעליים). לאחר כ-2 ק"מ נגיע לתחנת שאיבה גדולה, שהוקמה על עין אביב. דרך העפר מתחלפת בכביש, נחצה גשרון קטן מעל הנחל (לידו מיכל אשפה ירוק גדול) וכביש צר יוביל אותנו לגשר עלמה, שהוא נקודת הסיום של קטע זה.

כאן יסתיים טיולנו.

הערות כלליות

  1. מומלץ לערוך הכנת מסלול בסמוך למועד היציאה לשטח, כדי לוודא שאין שינויים בלתי צפויים תלויי מזג אוויר או מפגעים אחרים שעלולים להגביל את המעבר במסלול.
  2. המסלול המוצג כאן מחולק לשלושה מקטעים, כפי שמומלץ, אך יש אפשרות לשנות מעט את נקודות ההתחלה והסיום, בהתאם לנקודות הלינה. מומלץ לבדוק לגבי אפשרויות לינה בקיבוצים ובמושבים הסמוכים, או לעשות בדיקה מוקדמת כדי לוודא שאתרי הלינה האפשריים מתאימים לכמות החניכים שאתם יוצאים איתם לשטח.

נושאים קשורים

שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שותפים בתכנית

מה רצית לדעת?