מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

יום 3: מבורות לוץ לחניון לילה הר עידו

מכתש רמון. צילום: תום מדהלה מתוך אתר פיקיויקי
מכתש רמון. צילום: תום מדהלה מתוך אתר פיקיויקי
שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

נקודת התחלה: חניון לילה בורות לוץ.

נקודת סיום: חניון לילה הר עידו.

אורך המסלול: כ-12.5 ק"מ.

הערה: יום זה עובר ברובו בדרכי ג'יפים, על כן, בליווי רכב מתאים ניתן לעשות איסופים לאורך המסלול. יש לשים לב, כי הירידה לכיוון חניון הלילה עלולה להיות בעייתית עבור טרקר או גילגולון.

התאמה ללקויות

משתמשים בטרקר או בגילגולון: רוב היום עובר בדרכי ג'יפים ועל כן המסלול עביר, אך בסוף היום ישנה ירידה תלולה ודרדרתית, העלולה להיות מאתגרת, לכיוון חניון הלילה.
לקויות ראייה: תוואי המסלול ביום זה נוח, ברובו על שבילי ג'יפים. קיימים שני מקטעים, בחלקם צרים, שעוברים בקרבת מצוק (אחרי הר הרמון, וקטע אחרי ערוד לכיוון הר עידו), המצריכים זהירות יתרה.לקויות נפשיות: קרבה לשפת המצוק עשויה לעורר חרדות, לכן יש לקיים הכנה מקדימה.

תיאור המסלול

יוצאים מחניון הלילה, כמו שהגענו אליו, על סימון שבילים ירוק עד לכביש 171. חוצים את הכביש, שם הסימון הופך לסגול, יורדים אתו אל תוך הערוץ, עד שמגיעים לאלה אטלנטית גדולה, שם עולים על הגדה המזרחית בחזרה להר רמון (4.5 ק"מ). ניתן גם לחזור בדיוק כמו שבאנו אתמול, על הסימון האדום – אין הרבה הבדל. מהר רמון מתחילים לרדת על שלוחה לכיוון דרום (ימינה) בסימון שבילים אדום. השביל עובר בין עתיקות,
יורד מזרחה לערוץ ועולה אל שפת המכתש, שם הוא מתחלף לסימון שבילים סגול ומטפס על כיפה קטנה. ממזרח לנו מצוק המכתש.
השביל לא מגיע לפסגה אלא ממשיך ב-2/3 גובה דרומה ויורד אל מצפה ערוד (6.5 ק"מ). במצפה תבליט סלע של הנוף, שמסביר מה רואים מהמצפה וכן ספסלי אבן. ממצפה ערוד ממשיכים כ-1.5 ק"מ מזרחה על סימון שבילים כחול בדרך ג'יפים רחבה עד שמגיעים למפער/מעבר ערוד (8 ק"מ).
מגיעים לצומת Y כחול-שחור ומיד לאחריו צומת Y נוספת, שם אפשר לבחור אחת משתי אפשרויות:

1. פונים לצפון-מזרח לסימון הסגול שעולה בתלילות מזרחה ב"מעלה הריבסים". הולכים על רמה רחבה, שממנה מצפון אפשר לראות את המכתש ובצידו השני את קרני רמון ואת השביל שעליו הלכנו אתמול. כעבור כ-2.5 ק"מ של הליכה על הרמה מגיעים לקצה ולחיבור שבילים עם שביל אדום שיורד בתלילות. השביל יורד לערוץ ועולה חזרה עד הר עידו (11.4 ק"מ).
הסימון אומנם לא עולה להר, אך מומלץ להניח את התיק ולעלות לתצפית 360 מרהיבה (עולים ויורדים באותו השביל). בפיסגה ניתן לראות עמודי אבן (רוג'ומים) גבוהים אף מגובה אדם. מהר עידו יורדים דרומה על השביל האדום עד למפגש עם הנחל המרכזי וסימון שבילים כחול (דרך ג'יפים רחבה). כאן פונים מערבה (ימינה) ומגיעים כעבור כ-1.5 ק"מ לחניון לילה עידו.

2. המשך הליכה על שביל הג'יפים בדרך הכחולה, המגיעה לאחר כ-4 ק"מ לחניון לילה הר עידו.

הערה כללית

1. טיול מעגלי, סובב מכתש רמון בחמישה ימי הליכה ארוכים, מאתגרים ומבודדים.

שביל סובב מכתש רמון הוא שביל חדש וייחודי המחבר מספר שבילים קיימים ביחד עם סימונים חדשים (בצבע לבן, סגול, לבן) לכדי מסלול באורך של כ-130 ק"מ, המקיף את מכתש רמון מכל כיווניו. המסלול מאפשר יציאה עם הכנה מינימלית ואינו דורש הטמנות של מים ומזון (אלא אם קיימת אפשרות כזו). בחלוקה נכונה של הימים, יכולים גם מטיילים שאינם "קרביים" לטייל במסלול זה. עם זאת, עדיין מדובר במסלול מאתגר מאוד. הסימונים לא תמיד טובים, על כן ההליכה במסלול מחייבת שימוש מתמיד במפה. כמו כן, בגלל קושי המסלול, יש לשקול האם/אילו ימים יתאימו עבור חניכים שונים.

2. בפירוט הימים מופיעות המלצות בכל הנוגע לשימוש בטרקר או גילגולון עבור חניכים המוגבלים בתנועה. מומלץ לערוך הכנת מסלול בסמוך למועד היציאה לשטח, כדי לוודא שאין שינויים בלתי צפויים תלויי מזג אוויר, או מפגעים אחרים שעלולים להגביל את המעבר במסלול.

3. יש לשים לב, כי היום השני מנחל ניצנה לבורות לוץ והיום הרביעי מהר עידו למפער פיטם אינם מומלצים לטרקר או גילגולון, מכיוון שהם עוברים באזורים קשים למעבר ואף מסוכנים.

4. חלק גדול ממסלול הטיול עובר על שבילי ג'יפים. יש להכין לכך חניכים עם מוגבלויות ולקחת בחשבון שחניכים עם לקויות שמיעה יזדקקו למלווה בקרבתם. כמו כן, במקרה של חניכים עם לקויות תקשורת או לקויות נפשיות – מומלץ ליידע בתחילת כל מקטע שבו קיים חשש לנסיעת רכב. כך גם לגבי חניכים עם לקויות ראייה.

נושאים קשורים

שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שותפים בתכנית

מה רצית לדעת?