מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

יום 3: גליל עליון מרכזי – מאבירים לחרבת חומימה

הר מירון
הר מירון. צילום: עצמונה וקסמן שבתאי מתוך אתר פיקיויקי
שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

תחילת המסלול: אבירים.

סיום המסלול: חרבת חומימה (חממה).

אורך המסלול: כ-19 ק"מ.

התאמה ללקויות

משתמשים בטרקר או בגילגולון: עביר עד הצומת הפונה לאלקוש, הדרך מכילה עליות ומורדות ולכן יש לקחת בחשבון את הזמנים. הדרך הממשיכה מאלקוש לחרבת חממה, הליכה סבוכה, עם סלעים גדולים, לא עביר ולא מומלץ.
לקויות ראייה: יש לשים לב במיוחד במקטע שבין אלקוש לחרבת חממה, הליכה בין סלעים, צמחייה סבוכה ובריכות. כמו כן, המסלול מוצל מאוד, דבר היכול לייצר קושי נוסף. המסלול ארוך ויש להתחשב בחישוב הזמנים ולבחון המשך במקטע זה.

לקויות רגשיות ולקויות תקשורת: ההליכה מאלקוש לחרבת חממה היא בשביל צר בתוך חורש סבוך. יש לערוך לכך הכנה ולוודא כי מצב זה אינו גורם ללחצים מיותרים.

סרבול פיזי: קטע הליכה זה עלול להיות מורכב בשל מעברי הסלעים הרבים וההליכה מאבן לאבן בתוך מסלול צר.

אפשרויות לקיצור המסלול: אפשרות 1: בצומת הפונה לאלקוש, אורך המסלול כ-10 ק"מ. בהחלט כדאי לשקול פיצול של חלק זה ליומיים, כך שחניכים עם מוגבלות יוכלו לטייל יותר בנחת ולקחת חלק ביום שלם של הטיול עד לאלקוש.

תיאור המסלול

בבוקר למחרת נשוב לנקודה שבה סיימנו את העלייה בשביל השחור. סמוך לנקודה זו יוצא מהכביש שביל עפר בסימון שבילים אדום. השביל מוביל צפונה לגשר אלקוש, לאורך כ-10 ק"מ. אנו נלך בשביל כ-1 ק"מ ונגיע לפנייה ימינה לשביל בסימון ירוק, שפונה מזרחה לכיוון הכפר פסוטה. השביל הירוק סומן רק בשנת 2011 ולכן לא נמצא ברוב מפות סימון השבילים. עם זאת, בטוח ללכת בו.

שימו לב: בסימון הירוק ישנה חסימה מסוכנת של המסלול עם גדר חשמלית מעליה, כדי שהפרות לא יצאו משטח המרעה שלהם. יש להיזהר מהתחשמלות בעת המעבר מעליה ויש להזהיר במיוחד חניכים עם לקויות ראייה או עם מורכבויות רגשיות ותקשורתיות.

במידת הצורך, ניתן להגיע לנקודת החיבור לשביל הירוק בכניסה לפסוטה על ידי הליכה זהירה לצד כביש מספר 8925, המוביל מאבירים לפסוטה.

מהכפר פסוטה השביל חוצה דרומה את כביש הגישה לאבירים, ויורד לעבר נחל זווית. לאחר כ-1.5 ק"מ השביל חותך מזרחה בדרכי עפר לעבר חורבת מורגות. משם השביל יורד בדרך עפר לכיוון גשר אלקוש.

השביל הירוק עובר מתחת לגשר וממשיך במעלה נחל כזיב. באזור זה נקרא נחל כזיב בערבית נחל חביז. השביל עובר ליד מספר מעיינות, בהם עין רטט, עין טבעת ועין זבול.

מעין זבול ממשיך השביל עוד כ-1 ק"מ, עד שהוא מגיע לעין חותם, המהווה את העליון מבין חמשת מעיינותיו של נחל חביס. תעלה יפה מובילה את המים לבריכה קטנה בעומק של 60 ס"מ, המזרימה את המים לשוקת ומשמשת את עדרי הצאן. ליד השוקת העכשווית נמצאת שוקת עתיקה יותר. המים שלא נעשה בהם שימוש ניגרים לנחל עצמו, שבו צומחת שדרת עצי צפצפה מרשימים ומרהיבים. הצפצפות, הנקראות בערבית "אל-חורה", העניקו לאזור את שמו בערבית. ניתן לראות כי בין הצפצפות למעיין ישנו משטח גדול, שבעבר שימש כנראה לשימושים חקלאיים. אם התמזל מזלכם, תמצאו את המעיין נקי וללא אנשים רבים. זוהי פינת גן עדן של ממש.

מעין חותם ממשיכים בשביל הירוק כמעט 2 ק"מ, עד שמגיעים לדרך עפר/כביש בסימון שבילים שחור. נחצה את הדרך, המחברת בין בית ג'אן לחורפיש, ונעלה כ-3 ק"מ נוספים לעבר חרבת חממה. את העלייה ניתן לעשות הן בנחל נריה בסימון שבילים אדום, או להמשיך בסימון הירוק בנחל מורן. שניהם יפים, ולכן הבחירה בידכם. בסוף העלייה מגיעים לגבולו של בית ספר שדה הר מירון, שסמוך אליו נמצאת חרבת חממה.

אפשרויות לינה: חרבת חומימה, חניון לילה ללא תשלום או לינה בבית ספר שדה הר מירון.

הערה כללית לטיול זה: בפירוט הימים מופיעות המלצות בכל הנוגע לשימוש בטרקר או בגילגולון עבור חניכים המוגבלים בתנועה. עם זאת, מומלץ לערוך הכנת מסלול בסמוך למועד היציאה לשטח, כדי לוודא שאין שינויים בלתי צפויים כמפגעים שנגרמו בעקבות מזג האוויר או מפגעים אחרים שעלולים להגביל את המעבר במסלול.

נושאים קשורים

שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שותפים בתכנית

מה רצית לדעת?