מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

יום 2: מרמות מנשה למשמר העמק

שביל רמות מנשה - טיול נגיש
צילום: אדיר מתן אוזן מתוך אתר פיקיוויקי
שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

תחילת מסלול: קיבוץ רמות מנשה.

סיום המסלול: קיבוץ משמר העמק.

אורך המסלול: כ-19 ק"מ.

התאמות ללקויות

משתמשים בטרקר או בגילגולון: המסלול עד קיבוץ הזורע, עביר, אך מדובר ביום טיול ארוך, וחשוב לקחת בחשבון את הזמנים וכן שהמקטע בין קיבוץ הזורע לקיבוץ משמר העמק כרוך בהליכה יותר מאתגרת. חניכים ששלב זה של היום קשה להם יכולים לקצר ולפגוש את הקבוצה בנקודת סיום היום.
לקויות ראייה: המסלול עובר בדרך נוחה, ברובה שבילי ג'יפים.
לקויות רגשיות ולקויות תקשורת: במהלך המסלול ישנה חצייה של כביש ראשי. חשוב להקפיד לעצור את הקבוצה לפחות כ-100 מ' לפני הכביש ולהעביר הוראות בטיחות. במקרה של חניכים עם מוגבלויות יש להצמיד מלווה לפני חציית הכביש.

תיאור המסלול

מקיבוץ רמות מנשה יורדים חזרה לשביל הכתום, אשר הולך לכיוון צפון-מזרח יחד עם סימון שבילים כחול. הולכים לאורך נחל שלף, עד הגעה לכביש 672, כק"מ דרומית לצומת רמת השופט. כאשר נפגשים עם הכביש פונים שמאלה והולכים צפונה, על טיילת לצד הכביש עד הצומת ומתחם המועצה האזורית.

מהמועצה האזורית יורדים בסימון הכתום לעמק של נחל השופט. השביל פונה ימינה, לכיוון מזרח, אך סטייה מעט מערבה לתוך הסבך תוביל למעיינות שבהם ניתן לעשות עצירה קרירה. אם סוטים מהשביל למעיין, לאחר העצירה חוזרים לנקודת פיצול הדרכים וממשיכים עם הדרך האדומה-כתומה עוד 2 ק"מ עד שמגיעים לצומת דרכים כחול-אדום  המסלול ממשיך בצמוד לדרך האדומה ולאורך נחל השופט, אך יש אפשרות לסטות לדרך הכחולה ולהיכנס לעמק השלום לעצירה ולמילוי מים.

עם הדרך האדומה ממשיכים לאורך נחל השופט, עד פיצול שבילים, שבו נמשיך עם הסימון הכתום לצד הנחל ונתחבר למסלול נחל השופט הנגיש (פנייה שמאלה עם השביל האדום תוביל לחניון החרובים).

ממשיכים ללכת לצד נחל השופט, עוברים את מערת הגמל והשביל ממשיך מזרחה ומעפיל לעבר הרכס. משם על דרך העפר ממשיך השביל בכיוון צפון ובמגמת עלייה. בהמשך חוצה השביל את קיבוץ הזורע, ועוזב אותו באזור חוות הסוסים. לאחר מכן, השביל יורד לעבר האזור התפעולי של בריכות הדגים ומבצע פנייה חדה דרומה. המשך ההליכה על כביש שירות קטן, בינות לעצי שיטה מכחילה ועצי תאנה, עד הכניסה ליער גחר. משום שאזור זה אינו מוגדר כשמורת טבע ניתן לישון בשטח היער. לחילופין, ניתן להמשיך עם השביל עוד כ-5 ק"מ עד משמר העמק ולבדוק אפשרויות לינה בשטח הקיבוץ, יש לקחת בחשבון כי זהו קטע הליכה מאתגר יותר. חניכים ששלב זה של היום קשה להם יכולים לפגוש את הקבוצה בנקודת סיום היום – ביער גחר, או בקיבוץ משמר העמק, על פי החלטת הקבוצה.

הערות כלליות לטיול זה

1. מומלץ לערוך הכנת מסלול בסמוך למועד היציאה לשטח, כדי לוודא שאין שינויים בלתי צפויים תלויי מזג אוויר, או מפגעים אחרים שעלולים להגביל את המעבר במסלול.

2. חלק גדול מהמסלול עובר על שבילי ג'יפים. חשוב לוודא, כי חניכים עם לקויות רגשיות/לקויות שמיעה/לקויות תקשורת מודעים לכך. כמו כן, יש להקפיד הקפדה יתרה אם משולבים חניכים כאלה בקבוצה.

3. החלוקה המוצעת פה לארבעה קטעים אינה מחייבת. אפשר לחלק את השביל לקטעים קצרים/ארוכים יותר, על פי אופי ויכולות הקבוצה. ריבוי היישובים באזור והעובדה שניתן לעשות קמפינג כמעט בכל מקום מאפשרים חלוקה לקטעי הליכה. כמו כן, בשל התוואי הנוח יחסית ברובו, זהו אזור שבו ניתן לשלב ניווטים אשר יורדים מסימון השבילים.

נושאים קשורים

שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שותפים בתכנית

מה רצית לדעת?