מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

יום 2: מחוף הדקל לחוף אמנון

שמורת חוף מגדלא - שביל סובב כנרת
שמורת חוף מגדלא. צילום: avramgr
שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

נקודת התחלה: חוף הדקל.

נקודת סיום: חוף אמנון.

אורך המסלול :כ-16 ק"מ.

נקודות פינוי מהמסלול: קיבוץ גינוסר, חוף חוקוק.

התאמות ללקויות

משתמשים בטרקר או בגילגולון: המסלול עביר מחוף הדקל עד ימק"א. מימק"א לא מומלץ להמשיך, ישנם הרבה סלעים וחציית מים.

לקויות ראייה: יש לקחת בחשבון הליכה בין סלעים וחציית מים, ולחשב זמנים בהתאם.

תיאור המסלול

מרחבת החניה שבין חוף הדקל לגרין ביץ' יורדים לחוף וצועדים קרוב לחוף לכיוון צפון. חוצים את הגרין ביץ' ואז את חוף הבורה בורה ועוברים לחוף של ימק"א.

צועדים על קו החוף בין ימק"א והכנסייה הרוסית לבין האגם. זהו קטע מלא מעיינות, שחלקם נובעים בשטחים הפרטיים אבל אפשר ליהנות מהזרימה שלהם לכיוון האגם. לאחר הכנסייה הרוסית חוצים את נחל רקת וממשיכים צמוד לחומה בחלק התחתון שלה: צמוד לקו הגבול בין חלקות פרטיות לשטח הציבורי. בצדן הצפוני של החלקות הפרטיות מגיעים לשער פתוח, סוגרים אותו אחריכם וממשיכים לפי הסימון לצעוד צפונה. עוברים קבוצת מבנים עתיקים, שאחריהם יש סימון המוביל קרוב יותר לחוף.

בהמשך, לפי הסימון, עולים על גשרון קטן ונצמדים למתקן של מקורות, עוברים צמוד אליו ממזרח ונצמדים למשהו הנראה כמו מעקה בטון, זהו המוביל המלוח. צועדים על דרך עפר ברורה צמוד למוביל המלוח לנופי הכנרת והגולן בשמורת סלע הנמלה.

בסוף דרך העפר שער נעול ומצד ימין על מדרגת בטון סימון שביל סובב כנרת. עוברים את מדרגת הבטון לחוף מגדלה. חוצים את החוף ונצמדים למעקה של האתר הארכיאולוגי נוצרי, מגדלא, שיש סברה כי היה ביתה של מריה מגדלנה. צועדים צמוד לאתר וניתן להתרשם מהחפירה הארכיאולוגית ומהכנסייה במקום.

בהמשך השביל מגיעים לחוף ארבל של מגדל ומיד אחריו חוצים את נחל ארבל וצועדים צמוד למתקן שאיבה, על פי סימון השביל. ממשיכים צמוד לגדר מעגן סירות של מגדל ומועדון ים כנרת. בהמשך צועדים צמוד לחלקה פרטית שבסופה ישנה דרך רחבה בין סבך. חוצים את הסבך כמה עשרות מטרים ורואים מצד שמאל את וילה מלצ׳ט. בסוף הגדר של הווילה פונים שמאלה ומיד ימינה וממשיכים על דרך ברורה ורחבה. כעת צועדים שוב על קו גבול בין חלקות פרטיות וחקלאיות לבין שטח ציבורי. אחרי כמה עשרות מטרים עוברים שדרת פיקוסים יפה על גשרון מעל נחל נון, מיד לאחר מכן ממשיכים לצעוד סמוך לשתי מסעדות שמשרתות בעיקר צליינים. בהמשך הדרך עוברים עוד וילה, זוהי וילה סמואל. מיד אחריה שוב עוברים בסבך יפה ורגוע בדרך רחבה וברורה. ממשיכים בדרך כמה מאות מטרים ומתחילים לראות את המבנים של בית הארחה גינוסר. מגיעים לאפיק נחל, זהו נחל צלמון, כדי לחצות אותו ממשיכים לפי הסימון 50 מ' בטיילת ברורה, במעלה הנחל יש גשרון קטן.

חוצים את הגשרון (הנמצא בשטח כפר הנופש גינוסר: מכאן ועד היציאה הצפונית מקיבוץ גינוסר אין סימונים), פונים ימינה והולכים לכיוון החוף, אחרי 50 מ' פונים שמאלה ומזהים בהמשך הדרך מבנה מרשים, זהו בית יגאל אלון. מקיפים את המבנה בצד מזרח על מדשאה ירוקה אשר בסופה פסל סביבתי. ממשיכים בכיוון הפסל הסביבתי ומיד אחריו יש שער נמוך ופונים בו ימינה. כעת צועדים בין הבתים של קיבוץ גינוסר לבין הים. בקצה הצפוני של הקיבוץ, ישנו מעגן הסירות של הקיבוץ. ממשיכים על דרך האספלט, פונים ימינה וצועדים צמוד לגדר של בית הקברות של הקיבוץ ממערב אשר בקצהו עוד מעגן סירות. נצמדים לגדר של מעגן הסירות מבחוץ וצועדים צפונה. בסוף המעגן סימון של שביל סובב כנרת בולט על סלע יוביל אותנו לגבעת תצפית עם פסיפסים. מקום מומלץ לתצפית ולמנוחה.

בהמשך פונים ימינה ומיד שמאלה ומקיפים מתקן שאיבה, כל זה על פי הסימון שבילים. לאחר מתקן השאיבה עוברים עוד בוסתן קטן, שבו סימון השביל מוביל אותנו צפונה. בהמשך משמאל, ניתן לראות את המבנים של "בית בכפר" דיור מוגן לאנשי הגיל השלישי.

ממשיכים לפי הסימון, נכנסים לסבך בדרך רחבה ומיד חוצים את נחל עמוד. אחרי חציית נחל עמוד נפגשים עם סימון שחור, שהוא סיום מסלול נחל עמוד. אנו פונים שמאלה וצועדים בדרך רחבה עוד כ-100 מ', חוצים שוב שדרת פיקוסים קטנה, אחריה לפי הסימון נצמדים לגדר ומקיפים ממזרח, זהו שטח פרטי של קיבוץ עמיעד, בהמשכו שטח אגף הדייג של משרד החקלאות. מדלגים בין סלעים קטע קצר ואז שוב חורשת פיקוסים יפיפייה צמוד לגדר אגף הדייג. בסוף הגדר של אגף הדייג השביל יוביל לחוף חוקוק דרום. צועדים על המדרכה לחלק הצפוני של החוף, כעת נצמדים לגדר של אכסניית כרי דשא ועוברים לחוף חוקוק צפון, שם ניתן ללון ללא תשלום, אם רוצים לקצר את המסלול (אורך ההליכה מתחילת המסלול עד נקודה זו: כ-9 ק"מ).

פרטי חוף חוקוק

אם בוחרים להמשיך את המסלול (אורכו עוד בערך 7 ק"מ), פונים לחלק הצפוני של החוף, צועדים בצמוד לגדר של אתר ספיר לכיוון צפון עד הכניסה לאתר (אליו יש להחליט האם בוחרים להיכנס – בתיאום מראש, או לא). עוברים את הכניסה לאתר וממשיכים צמוד לגדר מבחוץ לאורך השביל. בשטח נראים סימוניו של שביל ישו. ממשיכים מעלה צמוד לגדר ולראש הגבעה לכיוון תל כנרות. בנקודה הגבוהה ביותר של השביל, על הגבעה, מזהים שביל רחב וממשיכים לצעוד בו. הוא  מוביל אותנו לכביש הגישה לפילגרהאוס. השביל לא נכנס לפילגרהאוס, אלא ממשיך לכיוון מזרח לצד הכביש. לאחר כ-300 מ' חוצים את כביש הגישה לכנסיית הלחם והדגים בטבחה וממשיכים לצעוד צמוד לחומה החיצונית עוד כ-250 מ'. עוברים גם את הכניסה לבכורת פטרוס ולאחר כ-100 מ' ישנן מדרגות מצד ימין. מיד בסופן של המדרגות יש סימון של שביל סובב כנרת, המפנה שמאלה. אם ממשיכים ישר אחרי כעוד 100 מ' מגיעים למפל הנסתר.

אנו ממשיכים שמאלה עם סימון השבילים. לאחר כ-75 מ' מגיעים למטע זיתים, פונים ימינה והולכים דרומית למטע. אחרי כמה עשרות מטרים עוזבים את המטע וממשיכים על דרך עפר ברורה הובילה לעוד מטע זיתים. שוב פונים ימינה וצועדים בין המטע לבין הכנרת.

צועדים כמה עשרות מטרים ואז פונים ימינה ללשון יבשתית נהדרת, השביל מוביל אליה והחוצה וממשיכים צמוד למטע הזיתים. שוב פונים ימינה וצועדים צמוד למצוק לכיוון מבנה אבן ישן, שהוא בית משאבות פעיל.

ממשיכים עם סימון השביל סובב כנרת. משמאל גידולי מנגו מימין נוף כנרת. השביל מוביל למעבר מוצל מתחת לעצי שיזף ואחרי כ-100 מ' מגיעים ולפינת עצירה מוסדרת של רשות הטבע והגנים.

בתוך הגן יש לעקוב אחרי הסימון היטב, בצד השני של הגן השביל ממשיך ונצמד לגידולי מנגו, צועדים בשולי הגידולים לצד הכנרת ואחרי כ-75 מ' מגיעים לדרך לבנה. פונים שם שמאלה, עולים עלייה קלה הצמודה לגדר ומגיעים לכביש הגישה לכפר נחום הפרנציסקני. אלו הרוצים לבקר באתר יפנו ימינה, אלו הרוצים להמשיך על השביל יפנו שמאלה, יצאו עד הצומת ויפנו ימינה על טיילת הבשורה.

בטיילת הבשורה צועדים בערך קילומטר עד הכניסה לגן לאומי כפר נחום. לאחר מכן פוגשים את שביל סובב כנרת על הציר המרכזי שלפני המזח ופונים שמאלה ומזרחה. כעת צועדים על דרך סלולה, עוברים שער מנע לבקר וממשיכים על הדרך הסלולה. אחרי 150 מ' הדרך כבר לא סלולה אך ברורה מספיק, צועדים בנוף פתוח על דרך מסודרת בנוף שיזף, אשל, קנה וסוף. בקצה הדרך מגיעים לחוף אמנון, שם ניתן לישון.

פרטי חוף אמנון

שביל סובב כנרת – תיאור כללי

שביל סובב כנרת הוא מסלול הליכה באורך של 65 ק"מ, המקיף את הכנרת כולה. חלקים רבים מהשביל מתאימים גם לרכיבת אופניים. השביל התחיל את דרכו כדי ליצור מסלול טיול אטרקטיבי ולמנוע את המצב המעוות שבו חופי הכנרת והשטחים הציבוריים סביב הכנרת סגורים בפני הציבור בגדרות ובמכשולים.

הערות כלליות לטיול זה

1. בפירוט הימים מופיעים המלצות בכל הנוגע לשימוש בטרקר או בגילגולון עבור חניכים המוגבלים בתנועה.  עם זאת, מומלץ לערוך הכנת מסלול בסמוך למועד היציאה לשטח, כדי לוודא שאין שינויים בלתי צפויים תלויי מזג אוויר או מפגעים אחרים שעלולים להגביל את המעבר במסלול.

2. הסימון במסלול זה לעיתים "נעלם", יש לעקוב אחר המפה ואחר סיפור הדרך לעיל.

3. הערה כללית לחניכים עם לקויות תקשורת ולקויות רגשיות: בעונות ובתקופות מסוימות חופי הכנרת עמוסים מאוד וההליכה בהם עלולה להוות חוויה לא נעימה ועמוסה מאוד. יש לבחור את תקופת הטיול כך שתמנע מצבים של חוסר שקט ומתח אצל חניכים אלה.

4. ההליכה באזור זה עלולה להיות חמה מאוד בעונות מסוימות. יש להיערך עם כמות מים מספקת ולערוך עצירות רבות בצל. במקרה של חניכים עם מורכבויות פיזיות ובריאותיות – יש לראות איך לקצר עבורם את המסלול ולפקוח עין בכל שלב בדרך.

5. המסלול משלב אפשרויות שונות של כניסה למים. במקרה של חניכים עם לקויות שמיעה יש לוודא שמכשיר השמיעה לא נרטב. כך גם לגבי חניכים עם כיסאות גלגלים ממונעים.

6. שביל סובב כנרת מלא ביציאות ובכניסות כך שניתן להחליט לקצר או להאריך את כל אחד מהימים בהתאם לצורכי החניכים וליכולותיהם.

נושאים קשורים

שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שותפים בתכנית

מה רצית לדעת?