מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

יום 1: מקיבוץ דן לכפר גלעדי

תל דן
תל דן. צילום: תמר מרום מתוך אתר פיקיוויקי
שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

תחילת המסלול: בית אוסישקין, קיבוץ דן.

סיום המסלול: הארי השואג – כפר גלעדי.

אורך המסלול: כ-14 ק"מ.

התאמה ללקויות

משתמשים בטרקר או בגילגולון: המסלול עביר, למעט המקטע העובר בתוך נחל שניר עצמו (יש בתחילת השמורה, לפני הכניסה לנחל, אזור נגיש לכיסאות גלגלים. חניכים שלא מתאימה להם ההליכה בנחל שניר יכולים לשהות באזור זה ולהצטרף בסוף מקטע זה (בכביש 99).* בדרך מנחל דן לשמורת שניר עוברים מעל שער ברזל ששייך לצה"ל. לשם נגישות המסלול יש לבדוק האם קיימת אפשרות שיפתחו את השביל עבור קבוצה שבה יש חניך עם מוגבלות. יתר המסלול נוח. לקראת סוף היום ישנה עלייה קצרה ויחסית מתונה מכביש 90 לאנדרטת האריה השואג.
לקויות ראייה: יש לנקוט אמצעי זהירות במקטע הליכה בנחל שניר, הכולל הליכה בתוך

מים, על אבנים חלקות וסבך. יתר המסלול עובר בתוואי נוח.

לקויות תקשורת או בעיות חרדה: יש לערוך הכנה ברורה לגבי אופי המסלול – הליכה בחלקו במים סוחפים, על אבנים מחליקות. חובה להצמיד לחניכים אלה אדם שילך לצידם ליתר ביטחון.

לקויות שמיעה: חשוב להזהיר מראש לגבי האפשרות שמכשיר השמיעה יירטב ולראות האם החניך בוחר להשתמש בו בכל מקרה. בשל רעש המים במסלול, יש לקחת בחשבון שחניכים עם לקויות שמיעה עלולים להתקשות יותר בהבנת הוראות ובשיח.

הערה כללית: המסלול כולל הליכה לצידי כבישים וחצייתם. יש להיערך מראש לפני כל חציית כביש וליידע את הקבוצה על כך לפחות כ-100 מ' טרם המפגש עם הכביש. במקרה של חניכים עם מוגבלויות – חשוב להצמיד איש צוות אשר ילך בקרבתם בעת חציית הכביש, כדי למנוע מצבים מסוכנים.

תיאור המסלול

היום מתחיל במוזיאון אוסישקין, שבקיבוץ דן.  עוברים בתל דן ובנחל, ממשיכים לשמורת נחל שניר ומשם בהליכה על שביל ישראל כל הדרך עד לאנדרטת האריה השואג בכפר גלעדי.

מתחילים את היום במוזיאון אוסישקין שבקיבוץ דן. מתחברים לסימון שביל ישראל בצדו הצפון-מזרחי של הקיבוץ, ליד פסל סביבתי ופינת ישיבה שבנו ילדי הקיבוץ עבור מטיילי שביל ישראל. יוצאים מהשער האחורי של הקיבוץ ולאחר כ-200 מ' מגיעים לצומת כבישים. פונים שמאלה ולאחר כ-500 מ' יורדים מהכביש בפנייה ימינה לדרך כורכר. ממשיכים כ-700 מ', ובדרך עוברים משמאלנו את תל דן. מהתל העתיק ממשיכים בשביל העוקף את התל, כשבדרך עוברים בשטח מרעה לפרות. לאחר כ-1.7 ק"מ מהתל מגיעים לנחל דן וחוצים אותו. ממשיכים כ-900 מ' נוספים ומגיעים ליציאה מהשמורה, כאן פונים שמאלה ומתחברים לכביש.

ממשיכים על הכביש ובדרך עוברים מעל שער ברזל ששייך לצה"ל (לשם נגישות המסלול יש לבדוק האם ישנה אפשרות שיפתחו את השביל עבור קבוצה שבה יש חניך שאינו יכול לעבור מעל הגדר). לאחר כ-1.4 ק"מ מגיעים לקופות של שמורת הטבע נחל שניר ונכנסים אל השמורה.

פונים שמאלה וממשיכים לאורך נחל שניר. מסלול ההליכה בנחל שניר עובר בתוך המים, אבנים מחליקות, מקטעים צרים וסבך. לאחר כ-1.8 ק"מ מגיעים לשער היציאה מהשמורה ולכביש 99. פונים ימינה וחוצים את נחל שניר על גשר שעובר במקביל לכביש ומגיעים לצומת בכביש. פונים ימינה וממשיכים לצד הכביש לכיוון קיבוץ מעיין ברוך כ-1.5 ק"מ, עד שמגיעים לשער הקיבוץ. פונים שמאלה, ממשיכים בצמוד לקיבוץ ולאחר כ-1.1 ק"מ, כשהקיבוץ כבר מאחורינו, מגיעים לכביש. פונים ימינה וממשיכים בצמוד לכביש, כשבדרך עוברים ליד כפר יובל ומעל נחל עיון.

לאחר כ-2.3 ק"מ מגיעים לצומת בכביש. פונים שמאלה ולאחר כמה עשרות מטרים מגיעים לצומת נוסף, הפעם עם כביש 90 ופונים אליו שמאלה.

ממשיכים לצד הכביש ולאחר כ-160 מ' חוצים אותו בזהירות ימינה ומתחילים בעלייה קלה לכיוון בית הקברות של כפר גלעדי. לאחר כקילומטר בסימון שביל ישראל מגיעים לבית הקברות ולאנדרטת האריה השואג. ממשיכים כמה עשרות מטרים לכיוון צפון-מערב עד לשער קיבוץ כפר גלעדי, שבו מסתיים היום.

נקודות לינה אפשריות

לינה בתשלום בחורשת טל ובחניון מעין ברוך.

ללינה לא מוסדרת – ניתן לבדוק אפשרות לינה בכפר גלעדי.

אם מחליטים להאריך את היום אפשר לישון בחניון הגיאולוגי שקרוב לקריית שמונה

הערות כלליות

  1. מומלץ לערוך הכנת מסלול בסמוך למועד היציאה לשטח, כדי לוודא שאין שינויים בלתי צפויים תלויי מזג אוויר או מפגעים אחרים שעלולים להגביל את המעבר במסלול.
  2. המסלול המוצג כאן מחולק לשלושה מקטעים, כפי שמומלץ, אך יש אפשרות לשנות מעט את נקודות ההתחלה והסיום, בהתאם לנקודות הלינה. מומלץ לבדוק לגבי אפשרויות לינה בקיבוצים ובמושבים הסמוכים, או לעשות בדיקה מוקדמת כדי לוודא שאתרי הלינה האפשריים מתאימים לכמות החניכים שאתם יוצאים איתם לשטח.

נושאים קשורים

שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שותפים בתכנית

מה רצית לדעת?