מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

יום 1: מנתיב הל"ה עד מצפה משואה

מצפה משואה
מצפה משואה צילום רונן מרקוס מתוך אתר פיקיויקי
שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

תחילת המסלול: כביש הגישה לנתיב הל"ה – כ-4 ק"מ מזרחית לצומת האלה על כביש 375.

סיום המסלול: מצפה משואה.

אורך המסלול: כ-13 ק"מ.

התאמה ללקויות

משתמשים בטרקר או בגילגולון:  מרבית הדרך עוברת בשבילים רחבים ולכן הדרך עבירה. ישנם מעברים פחות מסומנים בתחילת המקטע, אשר דורשים מעבר בתוך שדות ולכן מומלץ לבחון את מצב השטח לקראת מועד הטיול ולהחליט האם המסלול עביר מספיק. ישנו מעבר מתחת לכביש הדורש להתכופף. העלייה לתל עזקה אפשרית. לאחר תל עזקה הדרך בפארק בריטניה ממשיכה בדרכי עפר נוחות. השביל העולה לגבעת משואה עביר, אך מדובר בעלייה תלולה, הדורשת מאמץ רב עם טרקר/גילגולון. יש לשקול מה מתאים עבור החניכים. ניתן לעלות מקטע זה גם דרך הכביש בכל כלי רכב, עד לגבעת משואה.
לקויות ראייה: יש לשים לב בעיקר בתחילת המקטע, כאשר הדרך פחות ברורה ורחבה, בעיקר למעבר הכבישים ולוודא שיש לחניך מלווה בקטעים אלו. יש לערוך הכנה לגבי מעבר הכבישים. כמו כן, יש לעדכן את החניך שקיימות מספר מערות עתיקות בתוואי הדרך, רובן אמנם חסומות, אך יש לשים לב לכך.
לקויות רגשיות ולקויות תקשורת: יש לקיים הכנה לגבי הליכה בסמוך לכבישים במספר נקודות ביום וכן לגבי מעבר בסמוך למערות עתיקות. יש לוודא שאף אחד מהחניכים הללו לא מתרחק מהקבוצה, כדי להימנע מהסכנה הכרוכה בנפילה לאחת המערות.

תיאור המסלול

מתחילים את היום בקיבוץ נתיב הל"ה. מנסים לעבור בשער האחורי של הקיבוץ ולהתחבר לתוואי שביל ישראל. אם השער נעול, אפשר לצאת מהשער המערבי של הקיבוץ באזור המפעלים ולהתחבר משם לתוואי שביל ישראל. מהיציאה מהשער האחורי של הקיבוץ עולים כ-400 מ' בשביל לא מסומן, בין כרמים, ומגיעים לתוואי שביל ישראל בפיצול שבילים. בפיצול פונים שמאלה וממשיכים בהליכה בסימון שביל ישראל. לאחר כ-3 ק"מ מהעלייה לתוואי השביל, בהליכה הכרוכה בעליות ובירידות, מגיעים לאוכף ולפיצול שבילים לא מסומנים. מהאוכף ומפיצול השבילים ממשיכים בהליכה ישר בסימון שביל ישראל בלבד, במגמת ירידה קלה ולאחר כ-520 מ' מגיעים לפיצול שבילים בסימון שביל ישראל. בסימון ירוק בפיצול ממשיכים ישר בתוואי הליכה בנחל בסימון שביל ישראל בלבד ולאחר כ-2 ק"מ, במגמת ירידה קלה, מגיעים לפיצול שבילים בסימון שביל ישראל ושביל לא מסומן. בפיצול פונים שמאלה בסימון שביל ישראל ולאחר הליכה של כ-610 מ' מגיעים לכביש 38. בהגעה לכביש, חוצים אותו בזהירות (ניתן לחצות מתחת לכביש) וממשיכים ללכת אחרי חציית הכביש עדיין בסימון שביל ישראל. משביל ישראל יוצא סימון שבילים שחור אשר ממשיך לתל עזקה, מקום הקרב ההיסטורי של דוד וגוליית. במקום תצפית יפה על עמק האלה. ניתן לסטות מהשביל ולחזור אליו אחר כך דרך הליכה בסימון השחור עד שמתחברים חזרה לשביל ישראל. עוברים בחורבת שקלון. מהחורבה מתחילים בירידה בינונית שאורכת כ-560 מ' ומגיעים לפיצול שבילים בסימון שביל ישראל אדום וירוק ולספסלים במקום. בפיצול פונים שמאלה ועולים על הסימון הירוק. כך ממשיכים ללכת על הסימון הירוק כ-470 מ' ומגיעים לכביש 353. בהגעה לכביש חוצים אותו בזהירות ומיד לאחר החצייה מתחברים לסימון שביל ישראל בלבד, במגמת ירידה בינונית שאורכת כ-300 מ' ובסופה פונים שמאלה בהליכה בתוך תוואי נחל בשביל עפר צר כ-720 מ' ומגיעים לכביש כניסה לפארק בריטניה מימין. לאחר מעבר הכביש, נראה את הכניסה לפארק, כשמשמאל היישובים שריגים ולי און. מתחברים ועולים על סימון שחור והולכים בו כ-440 מ' במגמת עלייה בינונית ומגיעים לפיצול שבילים שחור וכחול. בפיצול ממשיכים ישר בסימון השחור ולאחר כ-870 מ' מגיעים לחציית כביש הגישה למצפה משואה. חוצים את האספלט, כשמימין מים לשתייה, וממשיכים בסימון השחור. לאחר כ-430 מ' נוספים, במגמת עלייה בינונית, מגיעים למצפה משואה. במקום שירותים אקולוגיים, ברזי מים לשתייה ותצפית של 360 מעלות על כל האזור.

מקום לינה: מצפה משואה.

הערה כללית לטיול זה: בפירוט הימים מופיעים המלצות בכל הנוגע לשימוש בטרקר או גילגולון עבור חניכים המוגבלים בתנועה. עם זאת, מומלץ לערוך הכנת מסלול בסמוך למועד היציאה לשטח, כדי לוודא שאין שינויים בלתי צפויים כמפגעים שנגרמו בעקבות מזג אוויר או מפגעים אחרים שעלולים להגביל את המעבר במסלול.

נושאים קשורים

שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שותפים בתכנית

מה רצית לדעת?