מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

יום 1: מיער עופר לרמות מנשה

יער עופר - שביל רמות מנשה טיול נגיש
יער עופר. צילום: אולגה גנזר מאתר פיקיוויקי
שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

תחילת המסלול: מושב עופר.

סיום המסלול: קיבוץ רמות מנשה.

אורך המסלול: כ-18 ק"מ.

התאמות ללקויות

משתמשים בטרקר או בגילגולון: המסלול עביר, אך מדובר ביום טיול ארוך, וחשוב לקחת בחשבון את הזמנים. ניתן לקצר ולהתחיל במושב בת שלמה. בנוסף לכך, ישנם דרכי ג'יפים נוספים בשטח המסומנות במפת סימון שבילים. ניתן לבחור בהן כדי לקצר עליות ומקטעים נוספים. לא מומלץ לעשות את המסלול בסמוך לעונת הגשמים, כיוון שהאזור נהיה בוצי ומקשה על המעבר בו. בעונת החורף ייתכן ויהיה צורך בחציית מים זורמים בנחלים.
לקויות ראייה: המסלול בדרך נוחה, ברובה בשבילי ג'יפים. ישנם אזורים מעט יותר סלעיים, שייתכן ויצריכו ליווי יותר צמוד.

תיאור המסלול

מסלול בדרגת קושי קלה עד בינונית. המסלול מתחיל בקרבת השער הדרומי ליישוב עופר. העונה המומלצת להליכה במסלול היא באביב – מרס ואפריל. ניתן לבצע את המסלול בתקופה חמה יותר בשל התוואי שעובר בחלקו בחורש, המצל על המטייל. בחורף ייתכן שהמטייל יאלץ לחצות מים הזורמים בנחלים. הסימון בקטע זה טוב למדי, למעט נקודות בודדות שבהן הצמחייה כיסתה אותו.

מדרך הגישה ליישוב המסלול מוביל ליישוב בת שלמה. דרך זו, במקביל לסימון שביל רמת מנשה, מסומנת בסימון שבילים אדום. לאחר הליכה קצרה על דרך עפר, עוזבים את דרך העפר והשביל יורד לעבר החורש. ההליכה על דרך זרועה באבנים בתחילת המסלול. המסלול מגיע לרכס אך מסומן בשוליו.

השביל עובר בשער ברזל ולאחריו במגמת ירידה לעבר ערוצון, עם חצייתו המסלול במגמת עלייה בחורש ים-תיכוני. בסוף החורש השביל נכנס למושבה בת שלמה, וחוצה אותה לכל אורכה. בסמוך לשער מצויה "חנווניה" ניתן להצטייד במצרכים להמשך הטיול (כ-5 ק"מ).

השביל חוצה את כביש מס' 70 ואת חלקה הדרומי של המושבה בת שלמה. המושבה הוקמה בימי הברון רוטשילד. מומלץ להציץ לתוך בית הכנסת הישן. בעזרת נשים היה בימי הבריטים סליק נשק של ההגנה. השביל ממשיך במגמת ירידה לעבר נחל דליה. הדרך ממשיכה עם הסימון האדום במקביל לשביל רמות מנשה (כתום). בתום הירידה חוצים שני מעברים אירים, אשר בחורף עלולים להיות מוצפים. בהמשך השביל מגיע לפארק אלונה ולצומת דרכים, שבה השביל האדום נפגש עם שביל כחול ושביל ירוק. שביל רמות מנשה עוזב בשלב זה את הסימון האדום, ועולה לתוך החורש עם סימון שבילים כחול. הדרך הולכת לכיוון דרום-מערב. עם היציאה מהחורש השביל מעפיל מעלה על דרך ג'יפים נוחה אך חשופה (סימון שבילים אדום) .לאחר כמה מאות מטרים המסלול חוזר לחורש על סימון השבילים הכתום והדרך נוחה ומוצלת ונמשכת במגמת עלייה. לאחר כ-2 ק"מ מגיעים לשיא הגובה. מנקודה זו השביל במגמת ירידה, הולכים על השביל הכתום, חוצים צומת דרכים שבה עוברים שבילי ג'יפים בסימון אדום, ירוק ושחור. שם גם מצויה פינה נוחה למנוחה, עם ספסל.

הערה: בזכות ריבוי הדרכים המצוי באזור זה, על פי יכולות וצורכי הקבוצה ניתן להחליט האם העלייה להר חורשן מתאימה או לא. אם אינה מתאימה ניתן לבחור בדרך חלופית, אשר אינה עולה לפסגת ההר ומתחברת בצומת זה.

מצומת זה ממשיכים על השביל הכתום, לאחר כ-3.5 ק"מ השביל נפגש עם סימון שביל ירוק. פונים עמו שמאלה לכיוון צפון-מזרח. כעבור כמה מאות מטרים מגיעים למזלג עם הסימון הכחול, שבו פונים בדרך הימנית. ממשיכים על הדרך על פי הסימון הכתום, וחוצים את כביש 6. כ-200 מ' לאחר החצייה מגיעים לעין חדווה. השביל ממשיך על דרך עפר נוחה וברורה, שאינה מסומנת בחלקה ועד לצומת .T פנייה ימינה מובילה לעין סוקר, הפנייה שמאלה היא המשך הדרך. ההליכה נמשכת על דרך עפר נוחה. חוצים מספר מעברי בקר. בהמשך השביל פונה שמאלה, הליכה קצרה ומגיעים לעין מחוללים. מעיין הנמצא בינות לעצי תות גדולים, מקום מומלץ לעצירה. מעיין מחוללים נמשיך לנקודת הלינה. נעזוב את השביל המסומן ונפנה ימינה (צפונה)ונלך לאורך הגדר של הקיבוץ המתעקלת ימינה, עד שנגיע לנקודה שבה חורשת אורנים נעימה ומוצלת (בקרבה למטע אבוקדו נטוש). שם נחנה ללילה. נקודה זו נמצאת כ-4 ק"מ מקיבוץ רמות מנשה, שם ניתן לבדוק אפשרויות לינה במידת הצורך. הגעה אליו היא על ידי המשך הליכה על השביל הכתום, ועלייה בשביל הכחול ולאחר מכן הליכה על השביל השחור לקיבוץ רמות מנשה.

הערות כלליות לטיול זה

1. מומלץ לערוך הכנת מסלול בסמוך למועד היציאה לשטח, כדי לוודא שאין שינויים בלתי צפויים תלויי מזג אוויר, או מפגעים אחרים שעלולים להגביל את המעבר במסלול.

2. חלק גדול מהמסלול עובר על שבילי ג'יפים. חשוב לוודא, כי חניכים עם לקויות רגשיות/לקויות שמיעה/לקויות תקשורת מודעים לכך. כמו כן, יש להקפיד הקפדה יתרה אם משולבים חניכים כאלה בקבוצה.

3. החלוקה המוצעת פה לארבעה קטעים אינה מחייבת. אפשר לחלק את השביל לקטעים קצרים/ארוכים יותר, על פי אופי ויכולות הקבוצה. ריבוי היישובים באזור והעובדה שניתן לעשות קמפינג כמעט בכל מקום מאפשרים חלוקה לקטעי הליכה. כמו כן, בשל התוואי הנוח יחסית ברובו, זהו אזור שבו ניתן לשלב ניווטים אשר יורדים מסימון השבילים.

נושאים קשורים

שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שותפים בתכנית

מה רצית לדעת?