מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

יום 1: מבית ירח לחוף הדקל

תל בית ירח שביל סובב כנרת
תל בית ירח. צילום: hanay
שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

נקודת התחלה: ברחבת העפר שמחוץ לתיכון בית ירח.

נקודת סיום: חוף הדקל – חוף פתוח, אינו נגיש לכיסאות גלגלים.

אורך המסלול :14 ק"מ (ניתן לקצר את אורך המסלול על פי הצורך, שכן ישנן נקודות רבות שבהן אפשר לקצר).

נקודות פינוי מהמסלול: בשל קרבה לסביבה מיושבת, נקודות הפינוי הן רבות.

התאמות ללקויות

משתמשים בטרקר או גילגולון: המסלול עביר, יש אפשרות לקצר וללכת עד החניה הרחבה לפני מרחצאות חמי טבריה.

לקויות ראייה: המסלול עובר בתוואי נוח.

תיאור המסלול


מנקודת החניה ברחבת העפר שמחוץ לבית הספר בית ירח, ממשיכים ללכת דרומה ונכנסים לחוף ירדן-כנרת. הסימון הראשון של שביל סובב כנרת נמצא בחוף ירדן-כנרת ומסומן על סלע שנמצא כ-70 מ' ישר מהכניסה לחוף.

מכאן צועדים כ-20 מ' לכיוון צפון ופונים ימינה, ממשיכים על דרך רחבה בתוך החניון, מיד עוברים סימון על ארון חשמל, מעל הסימון בראש הגבעה חלק מהאתר הארכיאולוגי תל בית ירח. ממשיכים על דרך העפר עוד כ-100 מ' ומגיעים לשער. אם השער סגור, יש להודיע לרשות הכנרת, ובכל מקרה ניתן לעקוף את השער מימין ולהמשיך לצעוד על השביל.

אחרי השער אנו בתחום הימייה של משרד החינוך בבית ירח, צועדים צמוד למחסנים של הימייה. בצד השני של הרחבה יש לוח מודעות של שביל סובב כנרת. מאחוריו גדר, עוברים אותה מימין ועוזבים את הימייה, יורדים כמה מדרגות ומתחברים לשביל מסודר.

צועדים בשביל המסודר, בין שיחי המלוח, עצי האשל והאיקליפטוסים. אחרי כ-250 מ' עוברים לדרך אספלט ולצמחיית בוסתן. ממשיכים בשביל האספלט הברור עוד כחמש דקות ומגיעים לשני עמודים החוסמים את הדרך לכלי רכב. ניתן להחליט לבקר בתל בית ירח הנמצא למעלה או בבית הקברות של כנרת.

אחרי העמודים ממשיכים בשביל האספלט הימני וצועדים בצמוד לבית הקברות של כנרת. בסיום ההליכה הסמוכה לבית הקברות יש סימון על המעקה ממול, עוקפים מימין ונכנסים לשביל פרוץ בין קנים ואשלים.  אחרי עוד כ-100 מ' ישנו סימון המורה לנו ימינה ואנו מתקרבים לכנרת ומיד פונים שמאלה וצועדים בחוף שלדג. חוצים את הרחבה הגדולה ומהעבר השני יש סימון סמוך לאשלים. מיד אחרי האשלים אנחנו בחוף שמשמש את שייטי זבולון כנרת, בית פרטי וחוף לצופי הכנרת. מעברו השני של השטח הפתוח, נצמדים מלמטה למעקה של צופי כנרת ובסופם פונים שמאלה ונכנסים שוב לשטח פרוץ בין אשלים וקנים. צועדים בין השיחים, שומעים את הרכבים שנוסעים על כביש 90 ומידי פעם רואים מכיוון מערב את בתי המושבה כנרת.

אחרי כ-250 מ' בשביל הפרוץ, השביל עובר לשטחים החקלאיים של בני המושבה כנרת. צועדים בצד המזרחי של חלקות התמרים, כאשר המגמה היא לצעוד על הקו שצמוד לחלקות החקלאיות ממזרח. מידי פעם נתקלים במבנה חקלאי או בפינת מרגוע שהקימו אנשי המקום.

אחרי כ-300 מ' בשטחים החקלאיים מגיעים לבית המוטור של המושב, משאבה ששימשה את החקלאות באזור עוד משנת 1913. גם בהמשך, אחרי בית המשאבה, מגמת ההליכה ממשיכה בין שטחי החקלאות ובעיקר תמרים לבין פינות חמד. בסוף השטחים החקלאיים אנו מגיעים לחוף מסודר ומטופח, זהו חוף צינברי, ממשיכים בדרך המרכזית הסלולה של החוף, ניתן ללכת גם בתוך המים או בסמוך להם.

כעת נמצאים ברצועת חופים: צינברי – ברניקי – שקמים, שאורכה קרוב ל-4 ק"מ. לאחר 1.3 ק"מ על הדרך הראשית, נראה מבנה ישן שנצבע על ידי תלמידי בית ספר מטבריה, שעסק בפעילות התנדבות בשביל סובב כנרת. לאחר כ-300 מ' מגיעים לשער של חוף ברניקי, לאחר קצת יותר מ-2 ק"מ מגיעים לקצה של חוף שקמים. בקצה החוף יש מדרגות המעלות לכיוון כביש 90. ממשיכים עוד כ-200 מ' ועוברים בדרך את הכניסה לחוף הנפרד. מיד לאחריו יש רחבת חניה לפני מרחצאות חמי טבריה (זוהי נקודת סיום אפשרית למסלול לאחר 7.5 ק"מ).

ממגרש החניה, שבין החוף הנפרד לחוף מעיינות חמי טבריה, צועדים צפונה ונצמדים לגדר של חמי טבריה, פונים ימינה והולכים בין הכנרת לבין הגדר. על השביל יש סלעים שעליהם פסיפסים שהם פרי טיפוח של ילדי בתי הספר של טבריה.

לאחר כמה מטרים מגיעים לחוף מעגן סירות. בחוף יש פס צהוב במגרש החניה. שביל סובב כינרת הולך כאן ממזרח לפס הצהוב ואז בחלק העליון מצד שמאל של מעקה הבטיחות בחוף קוקו האט. בסוף החוף גדר ושער. אם השער סגור ניתן להקיף אותו מימין ולהמשיך בדרך הראשית של מעגן הסירות בצד השני. בסוף המעגן השביל יורד במדרגות לחוף הים בשטח השיפוט של טבריה. כעת עולים על המדרכה והולכים צמוד לגדר של חוף גנים (רוב חופי טבריה סגורים לקהל שצועד בשביל סובב כנרת).

מיד אחרי חוף גנים צועדים צמוד לגדר של כפר הנופש סירונית ואז חוף גיא. ממשיכים לצעוד על המדרכה, עוברים גם את המרכז הימי של טבריה ואת מלון רימונים. מיד לאחר המלון יש רחבת חניה גדולה, פה יש נקודת גישה לחוף ציבורי ומהצד השני של החניון גרם מדרגות שמוביל לעוד רחבת חניה סמוך למלון לאונרדו.

ברחבת החניה, סמוך למלון, פונים ימינה לפני המלון ונכנסים לטיילת של טבריה, מצד ימין פסל סביבתי אינטראקטיבי של מקורות ועוד גופים, המודד את מפלס הכנרת. ממשיכים על הטיילת: מסגד עתיק, כנסיות, מלונות צליינים ובתי כמסת בעיר העתיקה מדגישים את אופייה ההיסטורי והרב-תרבותי דתי של העיר.

בסוף הטיילת מגיעים לפסל ספינת האם של האמנית אילנה גור. פונים שמאלה ועולים עלייה קלה בין פסלים אמנותיים סביבתיים. בסוף שדרת הפסלים פונים ימינה על המדרכה והולכים בין המלון הסקוטי לבין החוף שלו.  לאחר מכן צועדים צמוד לחוף הלידו. עוברים את חוף מנחם לגברים ואז ליד מלון לאונרדו, חוף התכלת ומלון רון. לאחר מלון רון נצמדים לכביש לקטע קצר ומגיעים לדרך עפר, שם נמצא חוף דקל שהוא חוף פתוח, שבו ניתן לישון.

פרטי חוף דקל

שביל סובב כנרת – תיאור כללי

שביל סובב כנרת הוא מסלול הליכה באורך של 65 ק"מ, המקיף את הכנרת כולה. חלקים רבים מהשביל מתאימים גם לרכיבת אופניים. השביל התחיל את דרכו כדי ליצור מסלול טיול אטרקטיבי ולמנוע את המצב המעוות שבו חופי הכנרת והשטחים הציבוריים סביב הכנרת סגורים בפני הציבור בגדרות ובמכשולים.

הערות כלליות לטיול זה

1. בפירוט הימים מופיעים המלצות בכל הנוגע לשימוש בטרקר או בגילגולון עבור חניכים המוגבלים בתנועה.  עם זאת, מומלץ לערוך הכנת מסלול בסמוך למועד היציאה לשטח, כדי לוודא שאין שינויים בלתי צפויים תלויי מזג אוויר או מפגעים אחרים שעלולים להגביל את המעבר במסלול.

2. הסימון במסלול זה לעיתים "נעלם", יש לעקוב אחר המפה ואחר סיפור הדרך לעיל.

3. הערה כללית לחניכים עם לקויות תקשורת ולקויות רגשיות: בעונות ובתקופות מסוימות חופי הכנרת עמוסים מאוד וההליכה בהם עלולה להוות חוויה לא נעימה ועמוסה מאוד. יש לבחור את תקופת הטיול כך שתמנע מצבים של חוסר שקט ומתח אצל חניכים אלה.

4. ההליכה באזור זה עלולה להיות חמה מאוד בעונות מסוימות. יש להיערך עם כמות מים מספקת ולערוך עצירות רבות בצל. במקרה של חניכים עם מורכבויות פיזיות ובריאותיות – יש לראות איך לקצר עבורם את המסלול ולפקוח עין בכל שלב בדרך.

5. המסלול משלב אפשרויות שונות של כניסה למים. במקרה של חניכים עם לקויות שמיעה יש לוודא שמכשיר השמיעה לא נרטב. כך גם לגבי חניכים עם כיסאות גלגלים ממונעים.

6. שביל סובב כנרת מלא ביציאות ובכניסות כך שניתן להחליט לקצר או להאריך את כל אחד מהימים בהתאם לצורכי החניכים וליכולותיהם.

נושאים קשורים

שיתוף ב print
הדפסה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
share
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שותפים בתכנית

מה רצית לדעת?