מרכז הידע של תכנית שיבולים

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

מרכז הידע של תכנית שיבולים

אם את/ה חלק מצוות המכינה, ורוצה לקדם את ההשתתפות של חניכי שיבולים במכינה - הגעת למקום הנכון! פה תמצא/י את הידע והכלים שפיתחנו למטרה זו

אודות התכנית

תכנית שיבולים הוקמה בשנת 2016, במטרה לאפשר לצעירים עם ובלי מוגבלות זכות שווה לקחת חלק בעולם המכינות. צעירים עם מוגבלות על פי רוב נעדרו את ההזדמנות להשתלב במערך המכינות הקדם צבאיות וליהנות מתהליכי התפתחות אישית, מעורבות חברתית, הכנה לצבא, מעגלי תמיכה מגוונים, מגורים עצמאיים ומיצוב חברתי גבוה. השתלבות במכינות היא קודם כל זכות שווה עבורם לחיות חיים מלאים בקהילה כשאר האנשים ולממש את הפוטנציאל הגלום בהם על אף מגבלותיהם. השתתפות כזו משפיעה לטובה על מוכנותם לחיים עצמאיים כבוגרים ועל השתלבותם העתידית בעולם העבודה. התהליך מביא את הצעירים עם המוגבלות ממקום של הדרה וסיכון למקום של עצמאות, מנהיגות והשפעה.

הניסיון מראה שבוגרי המכינות משתלבים בתפקידי מפתח ומנהיגות בצבא ובחברה האזרחית  והכרות קרובה שלהם עם אדם עם מוגבלות במסגרת שהמסר המרכזי בה הוא שוויון הזדמנויות ודגש על היכולות, אמורה להשפיע על יכולתם של אנשים עם מוגבלות להשתלב לאורך זמן בשדות בהם הם פועלים ומשפיעים, ובד בבד תאפשר למנהיגות בקרב אנשים עם מוגבלויות לקבל אפשרות ממשית להשתלב ברשת החברתית ולמיצוי יכולותיהם.

שותפים בתכנית

התכנית מופעלת ע"י מועצת המכינות ובשותפות רחבה של ג'וינט ישראל, משרד ההתיישבות, משרד הביטחון, משרד הרווחה, משרד הבריאות, משרד החינוך, הקרן לפיתוח שירותים לנכים בביטוח לאומי, קרן משפחת רודרמן ופדרציית ניו יורק.

מטרות התכנית

 1. הכנה של צעירים עם מוגבלות לעצמאות והבטחת השתלבותם המיטבית בצבא ובחברה כבוגרים
 2. הצמחת מנהיגות בקרב צעירים עם מוגבלות
 3. השפעה על כלל חניכי המכינות כאזרחים משמעותיים בחברה ומקבלי החלטות עתידיים

קהל היעד

 • צעירים עם מוגבלות בני 18-21 בוגרי החינוך הרגיל או המיוחד
 • עומדים בדרישות הקבלה למכינה לאחר קבלת ההתאמות וההנגשות הנדרשות
 • מתעדים להתגייס או להתנדב לצבא
 • זכאות להכרה במנהל מוגבלויות במשרד הרווחה או סל שיקום של משרד הבריאות

מערך התמיכה של התכנית

התכנית תומכת בהשתתפות פרטנית של צעירים עם מוגבלות, עפ"י העדפותיהם האישיות ומידת ההתאמה שלהם למכינה הספציפית. ההשתתפות מתאפשרת באמצעות  מעטפת של מענים, בהתאם לצרכים של החניכ/ה והמכינה:

 • תמיכה והתאמת תהליך המיון למכינה ולצעיר/ה
 • בניית תכנית אישית המורכבת מכל עולמות התוכן של המכינה אל מול הכוחות והחסמים שיכולים להתעורר אצל החניכ/ה ו/או בסביבת המכינה.
 • מתוך התכנית האישית קביעת מערך ההתאמות והתמיכות הנדרש:

1.הכשרות ע"י אנשי מקצוע רלוונטיים לצוות, ובמידת הצורך גם לחניכי המכינה.

2. חונכות אישית- 2-6 שעות שבועיות.

3.הנגשת מבנים

4. יציאה לטיולים מונגשים

5. תמיכה בתהליך הגיוס/ ההתנדבות לצבא

6. תיווך למסגרות המשך וחיבור לעולם בוגרי המכינות

צוות התכנית

 • מנהל התכנית- זאב סלע
 • רכזת בוגרים וגיוס מועמדים- נועה כהן

משאבים ומידע נוסף

לאתר מועצת המכינות הקדם צבאיות

תכנית שיבולים בפייסבוק

מה רצית לדעת?